head2.png

Najvyšší súd o diskriminácii v práci po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky

ODZ, 6. 12. 2023

Ak zamestnávatelia porušia osobitné ustanovenia Zákonníka práce na ochranu osôb vracajúcich sa do práce po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky, ide o diskrimináciu. Vyplýva to z nedávneho rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktoré bolo v novembri doručené združeniu Občan, demokracia a zodpovednosť (ODZ).

Stalo sa tak v dovolacom konaní v prípade, v ktorom združenie od roku 2016 zastupuje klientku z Košíc. Jej bývalý zamestnávateľ ju krátko po skončení materskej dovolenky a hneď po nástupe na rodičovskú dovolenku degradoval na jej pracovnej pozícii: z vedúcej zamestnankyne, ktorou bola predtým, z nej urobil radovú zamestnankyňu. Nepriaznivé zaobchádzanie pokračovalo aj tým, že krátko po návrate z rodičovskej dovolenky ju dotlačil k skončeniu pracovného pomeru.

Takéto zaobchádzanie bolo v rozpore s osobitnými ustanoveniami Zákonníka práce, ktoré chránia zamestnankyne a zamestnancov po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky. V zmysle týchto ustanovení majú osoby po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky právo na návrat na tú istú prácu a pracovisko, resp. právo na to, aby mohli vykonávať prácu podľa svojej pracovnej zmluvy. Rovnako majú právo na to, aby ich pracovné podmienky neboli horšie ako podmienky, ktoré mali pred odchodom na túto „dovolenku“. Tiež majú právo na všetky zlepšenia, ktoré by u nich nastali – napríklad v dôsledku obvyklých postupov u zamestnávateľa –, ak by na materskú alebo rodičovskú dovolenku nešli. Smernica EÚ tiež vyslovene zakazuje prepúšťanie zamestnancov alebo zamestnankýň z dôvodu, že čerpali rodičovskú dovolenku.

Keďže klientka ODZ sa domnievala, že porušenie týchto ustanovení bolo zároveň diskrimináciou, obrátila sa v roku 2016 na bývalý Okresný súd Košice II s antidiskriminačnou žalobou podľa antidiskriminačného zákona. Uvedený súd žalobou zamietol. Krajský súd v Košiciach rozsudok okresného súdu v odvolacom konaní potvrdil. Prípad však vôbec neposudzoval v kontexte osobitných ustanovení Zákonníka práce chrániacich rodičov po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky.

Najvyšší súd rozhodnutia oboch súdov zrušil. Potvrdil, že antidiskriminačný zákon predstavuje vo vzťahu k zákazu diskriminácie iba základný právny predpis a že ďalšie špecifické ustanovenia na ochranu pred diskrimináciou sú upravené v ďalších predpisoch, napríklad Zákonníku práce. Uviedol, že aj ustanovenia Zákonníka práce garantujúce osobitnú ochranu po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky sú ustanoveniami, ktoré spadajú pod zákaz diskriminácie upravený antidiskriminačným zákonom.

„Toto rozhodnutie má obrovský význam pre množstvo žien, ktorým sa po návrate z materskej či rodičovskej dovolenky veľmi zhoršuje ich postavenie na trhu práce. Bežne sa stáva, že zamestnávatelia s nimi po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky nepočítajú vôbec, alebo že vracajúce sa zamestnankyne pracujú za menej priaznivých podmienok ako predtým, či bez možnosti ďalšieho kariérneho rastu. Hoci ženám, ktoré takéto nepriaznivé zaobchádzanie zažívajú, je už dlho jasné, že ide o diskrimináciu, konečne to potvrdil aj Najvyšší súd,“ uviedla Janka Debrecéniová z ODZ, ktorá je poverená zastupovaním klientky v konaní.

Ako Debrecéniová ďalej vysvetlila, ustanovenia na ochranu zamestnankýň a zamestnancov po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky máme v Zákonníku práce už dlho, avšak doposiaľ nebolo celkom jasné, v akom procesnom režime sa môžu osoby, voči ktorým boli porušené, svojich práv domáhať. Zákonník práce im napríklad na rozdiel od antidiskriminačného zákona neumožňoval domáhať sa náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch. Možnosť podať antidiskriminačnú žalobu a domáhať sa aj náhrady nemajetkovej ujmy preto predstavuje výrazný posun.

Prípad klientky ODZ sa v dôsledku rozhodnutia najvyššieho súdu presúva na novo zriadený Mestský súd Košice, ktorý bude o ňom opäť rozhodovať na prvom stupni.

 

Stiahnite si:

 
Foto: Robert Hüttner, Pravda