head3.png

Cenzúra povinného čítania?

Pravda, 28. 4. 2016

Učebnice dejepisu a zľahčovanie úlohy Jozefa Tisa počas holokaustu nespomínajú, tŕňom v oku im je drsný jazyk Petra Pišťanka. Združenie katolíckych škôl Slovenska žiada vyradenie knihy Petra Pišťanka a Dušana Taragela Sekerou a nožom z povinnej literatúry pre stredoškolákov. Či im rezort školstva vyhovie podobne ako pred pár rokmi pri ich boji proti imaginárnemu susedovi Žubajíkovi v šlabikári, nie je jasné. „Táto problematika sa bude v najbližšom čase riešiť na odbornej úrovni so zapojením všetkých zainteresovaných odborníkov,“ uviedol rezort školstva.

„Kniha obsahuje perverzné a vulgárne výrazy urážajúce ľudskú dôstojnosť. Životný štýl, ktorý je v príkrom rozpore s ideálmi, ku ktorým má škola žiakov viesť, je v knihe predstavovaný ako vtipný príbeh bez dostatočného kritického postoja,“ uviedla Renáta Ocilková, tajomníčka združenia, ktorá ako koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska pre ľudské práva kandidovala v uplynulých voľbách za KDH.

Šarlota Pufflerová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť považuje snahu vyhodiť Pišťankovu knihu zo zoznamu povinnej literatúry za istý spôsob cenzúry. „Slovenskú literatúru nemôžeme cenzurovať týmto spôsobom. To by sme potom museli vyhadzovať aj mnohé diela francúzskej klasickej literatúry a možno aj Shakespeara, lebo by sa tam nachádzali nejaké výrazy, ktoré sa nám nepáčia. Ak je to súčasť reality a nie je to v miere, ktorá je neúnosná, tak si nemyslím, že takto môžeme pristupovať k cenzurovaniu toho, ktoré diela áno a ktoré nie. O chvíľu by nám tam možno nič nezostalo,“ myslí si Pufflerová.

Užitočnejšie by podľa nej bolo, ak by sa spoločnosť viac zaoberala tým, ako sú deti vychovávané v oblasti ľudských práv. „Nemyslím si, že nejaké v úvodzovkách škaredé slovíčko zmení ich životné nastavenie. Ale to, že sa im nedostáva dostatočnej výchovy a vzdelávania v oblasti ľudských práv, je väčší nedostatok,“ dodáva Pufflerová.

Čítajte viac

Daniela Balážová

 
© PEREX, 2016
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 28. 4. 2016 o 7:00.