head5.png

Poľky sa bránia čiernym odevom

Pravda, 3. 10. 2016

Žena nie je inkubátor. Chceme lekárov, nie misionárov. Tisíce žien v Poľsku sa včera obliekli do smútočnej čiernej a vyšli do ulíc na protest proti chystanému sprísneniu zákona o umelom prerušení tehotenstva. „Čierny pondelok“, štrajk poľských žien proti obmedzovaniu ich práv, podporili aj mnohí muži. Mnohé firmy, univerzity i miestne úrady vo veľkých mestách umožnili svojim zamestnankyniam vziať si včera voľno. „Naša firma zamestnáva stovku ľudí, z toho 80 percent sú ženy. Chceme, aby mali právo zúčastniť sa na proteste,“ vyhlásil pre televíziu TVN 24 majiteľ siete reštaurácií vo Vroclave Radoslaw Olszewski. Ženy podľa neho majú právo rozhodovať samy o sebe, a nie, aby za ne rozhodoval niekto iný.

Pouličné protesty sa konali vo Varšave, v Gdańsku, Lodži, Poznani a ďalších mestách. Mnohé ženy, ktoré si nemohli vziať voľno – napríklad učiteľky – zas prišli do práce v čiernom alebo s čiernou stužkou. Aj radnica v Częstochowej umožnila ženám v úrade, aby si vzali voľno, nenastúpila viac ako polovica z nich.

Podporu ženám, ktoré sa v Poľsku obliekli do čierneho, včera vyjadrili tisíce žien v mnohých mestách po celom svete. Desiatky žien prišli aj pred Poľský inštitút v Bratislave. „Ak sa ženám obmedzuje služba spojená s reprodukčnými právami, tak je to diskriminácia žien. A myslím si, že sa treba ozvať, nech sa to deje kdekoľvek. Tento trend obmedzovania práv žien je zjavný najmä v postkomunis­tických krajinách,“ povedala Šarlota Pufflerová z občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

Podľa nej tiež nie je náhoda, že v Poľsku návrh prísneho zákona presadzovala „občianska koalícia“ Stop potratom, ktorá predložila do parlamentu petíciu s vyše stotisíc podpismi. „Vytvára to akoby dojem, že to vychádza z občianskej spoločnosti. Ale je to veľmi dobre premyslená aktivita, ktorá je ako mnoho iných iniciovaná aj zo zahraničia s cieľom destabilizovať spoločnosť,“ povedala Pufflerová s tým, že takéto organizácie bývajú často financované z Ruska.

Na Slovensku sa tiež v jeseni minulého roka pokúsila skupina poslancov presadiť drakonický zákon, v ktorom navrhovali trestať väzením nielen umelé ukončenie tehotenstva, ale aj umelé oplodnenie. „Práve preto je dôležité dať najavo solidaritu a to, že aj ženy na Slovensku sa verejne stavajú proti diskriminácii a obmedzovaniu ľudských práv žien, tak v Poľsku ako i u nás,“ dodala Pufflerová. Pripomenula, že aj na Slovensku „sa pri umelom ukončení tehotenstva potichu robia kroky k obmedzeniu dostupnosti tejto služby. Často sa podsúva názor, že ženy chcú umelé prerušenie tehotenstva. Ženy však iba chcú mať k nemu prístup, podobne ako k antikoncepcii, a najma chcú mať slobodnú voľbu. Prispieť k napĺnaniu týchto ľudských prava žien v plnom rozsahu je vecou všetkých – aj mužov. Hlavnú zodpovednosť však i tu má štát“.

V Poľsku sa vládni konzervatívci tiež chcú pokúsiť iným zákonom obmedziť aj umelé oplodnenie. Návrh prísneho zákona o umelom prerušení tehotenstva prešiel v poľskom parlamente prvým čítaním, či bude mať napokon dostatočnú podporu v takej podobe, ako bol navrhnutý, nie je isté.

Čítajte viac

Daniela Balážová
 
© PEREX, 2016
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Svet 3. 10. 2016 o 7:31 a aktualizoval ho o 18:58.