head2.png

Suseda Žubajíka zo šlabikára vymažú

Pravda.sk, 3. 4. 2014

Sused Žubajík, ktorý sa chce oženiť s mamou malého Žigmunda, si balí kufre. Text v Hupsovom šlabikári Lipka o chlapcovi z rozvedenej rodiny nahradí iný. Ten opisuje rodinu s tromi deťmi, ktorá si kupuje časopisy o Slovensku. Text v šlabikári na nacvičovanie písmena „Ž“ vyvolal koncom minulého roku vlnu pobúrenia najmä v radoch katolíckych škôl a rodičov. Nepáčilo sa im, že je o chlapcovi z rozvedenej rodiny, ktorého mamu požiadal o ruku sused Žubajík. „Z Hupsovho šlabikára sa vytratila rodina ako ideál, o ktorý by sme sa mali aspoň usilovať,“ uviedlo vtedy okrem iného vo vyhlásení Združenie katolíckych škôl Slovenska.

Po kritike minister školstva Dušan Čaplovič zvolal pracovné stretnutie so zástupcami škôl a vydavateľstva a krátko pred Vianocami sa rozhodol, že text v šlabikári o chlapcovi z rozvedenej rodiny treba vymeniť. Ten náhradný je už známy. Je o rodine, ktorá cestuje do Žiliny vlakom a na cestu si okrem žemlí a žuvačiek kúpi krížovky a časopis o Slovensku. Nový text zverejnilo na svojej stránke vydavateľstvo Aitec, ktoré šlabikár vydalo. „Nový text pripomienkovali a schválili Štátny pedagogický ústav a ministerstvo školstva,“ uvádza sa na webovej stránke vydavateľstva.

Šarlota Pufflerová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť rozhodnutie ministra školstva vymeniť text v šlabikári považuje za zlý krok. „Na Slovensku by sa zišiel šlabikár ľudských práv. Je choré, aby sa takýmto spôsobom presadzovali názory, ktoré vylučujú niektoré skupiny ľudí,“ hovorí Pufflerová. Vylúčenie textu o chlapcovi z rozvedenej rodiny a jeho nahradenie textom o rodine, ktorá cestuje do Žiliny, patrí podľa nej k aktivitám, ktoré majú demonštrovať to, že uznávajú len jeden model rodiny. „To, že majú svoj názor, je v poriadku, ale nech nenanucujú všetkým to, čo je dobré z ich pohľadu,“ zakončila Pufflerová.

Čítajte viac

Daniela Balážová

 
© PEREX, 2014
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 3. 4. 2014 o 10:00.

 

Pozrite aj:

Hupsov šlabikár bude zrejme iný. Ak bude