head3.png

POZÝVAME: (Anti)Valentínsky literárny, filmový a diskusný V-day

BDNR, 6. 2. 2020

Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) a Štúdio T.W.I.G.A. pozývajú na (Anti)Valentínsky literárny, filmový a diskusný V-day. Teda večer venovaný láske, hormónom šťastia a všetkým milovaným ženám – ale aj večer venovaný mýtom a skutočnosti, v akej sa ocitnú mnohé plody lásky a slovenské mamy. Podujatie s bohatým programom, ktorý pripravili v spolupráci s OZ Ženské kruhy a naším združením, sa uskutoční 14. februára 2020 o 19. h v budove divadla na Skuteckého ul. v Banskej Bystrici.

14. február, deň sladkého „V“alentínskeho sviatku, si za svoj deň symbolicky zvolilo Hnutie V-Day. K podpore medzinárodnej kampane V-Day za skončenie rodovo podmieneného násilia páchaného na ženách a dievčatách sa dlhodobo aktívne hlásia aj všetky organizátorské organizácie.

BDNR_Antivalentin_pozv_A5

(Anti)valentínsky program:

 
ČÍTANIE:

Zo svetoznámeho diela Eve Ensler MONOLÓGY VAGÍNY v podaní troch bystrických žien a aktívnych mám Martiny Cítenyi, Diany Javorčíkovej a Veroniky Zelinovej.

FILM:

Dokumentárny film MEDZI NAMI (Before I Met You) je exkurziou na miesta, kde sa zázrak zrodenia stal len bežnou rutinou a každý, vrátane pôrodných asistentiek a lekárov, podlieha absurdným pravidlám platným už desiatky rokov. V slovenských pôrodniciach sa však radosti materstva môžu ľahko premeniť na nočnú moru. Izolované od svojich blízkych sa ženy potýkajú s prísnym režimom, osamelosťou, ale aj rôznymi formami násilia. Svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť, dopĺňajú zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici. Situačné rozhovory s personálom odkrývajú temnú stránku zdravotníctva, kde sú rutina a medikácia dôležitejšie než ľudská dôstojnosť (z anotácie k filmu).
Réžia: Zuzama Límová. Režisérka prijala pozvanie divadla a akcie sa osobne zúčastní.

DISKUSIA:

O viditeľnom, ale stále normalizovanom násilí a inom porušovaní ľudských práv žien v pôrodniciach s právničkou Jankou Debrecéniovou (Občan, demokracia a zodpovednosť), režisérkou filmu a publikom.

 

Pozrite aj:

Facebook_wODZ
 Facebook
 

 
Výťažok z večera bude venovaný združeniu Ženské kruhy.

 

V-Day_biele_pismo_g

odz_c_128

Zenske_kruhy_l_fb_orez_215x135