head6.png

Referendom sa otvorí Pandorina skrinka

Pravda.sk, 30. 11. 2014

Každý ich dostal už pri narodení. Základné ľudské práva patria každému človeku a nemôže nimi pohnúť ani štát. Februárové referendum sa však na ľudské práva pýtať bude. Podľa odborníkov je to hra s ohňom, ktorá sa nemusí skončiť dobre. Budúce hlasovanie totiž môže byť o Rómoch, telesne postihnutých alebo o dôchodcoch.

Referendum, ktoré vo štvrtok vyhlásil prezident Andrej Kiska, sa bude pýtať na manželstvo, adopcie detí gejmi a lesbami a tiež na možnosť odmietnuť sexuálnu výchovu. Aj keď sa zaň podpísalo vyše 400-tisíc ľudí a považuje sa za najvyššiu formu demokracie, viaceré organizácie upozorňujú na to, že pohrávať sa s ľudskými právami môže byť nebezpečné.

„O päť rokov sa môže objaviť referendum, v ktorom obmedzíme počet detí na rodinu, ako to bolo v Číne. Alebo si povieme, že dôchodcovia nemajú nárok na dôchodky a ich peniaze minieme. V spoločnosti môže byť v jednej chvíli viacej mladých či starých ľudí, mužov alebo žien. V istom okamihu sa môžu rozhodnúť, že je pre nich výhodné potláčať menšiny. Na to existujú základné ľudské práva, ktoré platia na celom svete. Človeku ich nemožno odňať ani sa ich nemôže vzdať,“ vysvetľuje Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv, prečo sa nám najbližšie hlasovanie môže vypomstiť. Podľa neho je to Pandorina skrinka, ktorú nehodno otvárať.

„Hlásime sa k základným ľudským právam, ale v praxi ich nenapĺňame. Niektoré vzťahy nemajú žiadnu ochranu. Pritom manželstvo či iné formy registrovaného partnerstva riešia veľa praktických vecí, ktoré sa týkajú našich životov a práv. Od majetkových záležitostí, cez veci týkajúce sa osobného statusu a vyživovacej povinnosti až po možnosť adopcie detí. Štáty majú povinnosť tieto práva zabezpečiť,“ tvrdí Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

Čítajte viac
 
Jana Trebulová

 
© PEREX, 2014
Článok uverejnil portál Pravda.sk 30. 11. 2014 o 15:00 v rubrike Správy/Domáce.