head4.png

Šéfka Lehman Brothers: Upratovala po mužoch, pokúsila sa o samovraždu

eTrend.sk, 31. 3. 2016

Nech bola na napísanie knihy zo strany bývalej finančnej riaditeľky Lehman Brothers Erin Callan akákoľvek motivácia, jej dielo je skvelým materiálom pre uponáhľaný svet. Pre prostredie, v ktorom sa ženy chcú porovnávať s mužmi.

Efekt skleneného útesu (glass cliff effect) je jav v modernom korporátnom svete, keď sa do vedenia firiem dostávajú ženy často až vtedy, keď je problémová firma na pokraji bankrotu alebo tesne pred vypuknutím škandálu, ktorý môžu spoločnosť na trhu potopiť. Keď sa firmám darí, v manažmente ostávajú muži – to je všeobecné pravidlo, ale keď sa finančné výsledky firmy zhoršujú, do čela následne putujú ženy-manažérky ako krízové riešenie. Často k dosadeniu žien na vedúce posty dôjde už neskoro, firmy nové šéfky do detailov nepoznajú, preto je logické, že vo svojom poslaní často zlyhávajú. Neskôr nesú za neúspech firiem vinu, ktorú si zosobňujú.

Takto sa stali šéfkami v Hewlett Packard Meg Whitman či Marissa Mayer v Yahoo. Obe v štruktúrach firiem nastolili akútne krízové opatrenia, zatiaľ s otáznym koncom. Šéfka Yahoo je kritizovaná za akvizície startupov, ktoré stáli miliardy dolárov a jej plán na oživenie nevyšiel. Spoločnosť musí kvôli zlým finančným výsledkom prepustiť 15 percent svojich zamestnancov a hedgový fond Starboard Value tlačí na odvolanie celej správnej rady vrátane M. Mayer, ktorá by mala zinkasovať odstupné 37 miliónov dolárov.

Jednou z menej úspešných žien vo vedení firmy je aj šéfka General Motors (GM) Mary Barra, ktorú povýšili v roku 2014 na CEO. O pár mesiacov neskôr automobilka čelila škandálu, ktorého výsledkom bolo masívne zvolávanie áut ku kontrolám a opravám. Dôvodom boli problematické zapaľovacie skrinky, ktoré spôsobili 124 úmrtí a stovky zranení a automobilka má na krku najmenej štyri tisícky oprávnených návrhov na kompenzáciu. Po faktickom bankrote a finančnej pomoci od vlády v roku 2009, šlo pre automobilku o ďalšiu podpásovku na silne konkurenčnom trhu. Psychologička Michelle Ryan z University of Exeter, ktorá za pojmom efektu skleneného útesu stojí, tvrdí, že šéfka GM je modelovým príkladom tohto efektu.

O niečo horšie dopadla dnes už 50-ročná Erin Callan, ktorá sa stala ani nie rok pred pádom americkej investičnej banky Lehman Brothers jej finančnou šéfkou. Psychický tlak nezvládla a tri mesiace pred bankrotom banky rezignovala. Na takmer sedem rokov zmizla z verejného života a až na esej v denníku New York Times v roku 2013 o nej nikto nič nevedel. Reportérka magazínu Forbes Patricia Sellers po nej neúspešne pátrala niekoľko mesiacov. Po rokoch mlčania prichádza s knihou, ktorá sa môže stať pre fajnšmekrov ďalšou skladačkou do puzzle o finančnej kríze. Vo svojej autobiografii Full Circle: A Memoir of Leaning In Too Far and the Journey Back, ktorú vydala minulý týždeň, priznáva, že prechádzala vnútorným peklom a výčitkami zo zlyhania.

Wall Street je podľa nej divočina, v ktorej nemá ľútosť a osobný život miesto a ľudia, ktorí v tej divočine prežívajú, o tom vedia veľmi dobre. Keď šliapala po kariérnom rebríčku nahor, obdivovala svoju kolegyňu – investičnú bankárku, ktorá sa po dvoch týždňoch od pôrodu, dokázala vrátiť do práce. USA je jediná vyspelá krajina, kde pojem platená materská dovolenka neexistuje. Matky majú po narodení dieťatka nárok na 12 voľných, ale neplatených týždňov. Často sa do zamestnania vracajú skôr, keďže si výpadok jedného príjmu v rodine nemôžu dovoliť.

To ale nebol prípad jej kolegyne. „To ma vôbec nerozrušovalo, pretože (návratom) nezanevrela na svojich klientov,“ napísala E. Cullan na adresu mladej mamičky, ktorá nechala dvojtýždňové dieťa na pleciach opatrovateľky. „Ja viem, ako bolo moje zmýšľanie odlišné, ale v tom som nebola sama. Bol to odznak česti,“ tvrdí. To znamená, že prostredie, v ktorom žila a pracovala 12 hodín denne, ju k „nerovnosti medzi osobným a pracovným životom“ vyzývalo a ticho podporovalo.

V marci 2008 zažila najťažší okamih života: Bolo to v čase, keď banka JP Morgan Chase kúpila konkurenčnú Bear Stearns v bankrote za dva doláre na akciu a celý biznis podporila 30 miliardami dolárov americká centrálna banka Fed, aby Bear Stearns nezbankrotoval. Vtedy sa na trhu spomínalo, že Lehman bude ďalšia obeť bankovej krízy. V tom čase vyšla E. Cullan s prvým verejným vystúpením pred investorov v pozícii finančnej riaditeľky Lehman Brothers, aby trhy upokojila, že finančné výsledky a financovanie banky nie je také zlé ako na prvý pohľad vyzerá. Na toto grilovanie prišla sama – vo funkcii bola pritom len tri mesiace. Na prezentáciu neprišiel ani prezident Lehman Brothers Joseph Gregory, ani generálny riaditeľ Dick Fuld, ktorého prezývali Gorila z Wall Street či Otvárač na konzervy kvôli jeho temným očiam, širokému čelu, veľkému nosu a arogancii.

Jej súčasný manžel Anthony, ktorý ako profesionálny hasič zachraňoval obete teroristického útoku na „dvojičky“ v roku 2001, túto zradu z vedenia banky opísal, ako keby hasiči poslali k obrovskej budove v plameňoch osamoteného hasiča, ktorý je v hasičskom zbore pár mesiacov. O tom, že horiacou budovou bol Lehman Brothers nebolo pochýb – banku ťažili desiatky miliárd toxických hypoték a pochybných kontraktov v derivátoch.

Čítajte viac

Jozef Tvardzík
 

Pozrite aj:

Erin Callan: Is there life after work (EN)

 
© News and Media Holding, 2016
Článok uverejnil portál eTrend.sk v rubrike Firmy 31. 3. 2016.