head3.png

Týraným ženám treba veriť, tvrdia aktivisti

Pravda, 17. 9. 2012

Zákony, ktoré chránia týrané ženy, má Slovensko nastavené dobre. Problémom je ich aplikácia v praxi. Aktivisti, ktorí sa venujú ľudským právam, už dlhšie upozorňujú, že svoje myslenie by mali zmeniť policajti a začať týraným ženám veriť. Polícia je totiž zo štátnych inštitúcií jedným z prvých miest, kam sa žena v núdzi zvykne obrátiť.

Tragický prípad z marca z bratislavskej Trnávky, kde Zuzanu Dz. zastrelil jej exmanžel samopalom, podľa jej rodiny ukazuje na to, že zlyhať mohla polícia. Vo februári tohto roku sa žena obrátila na políciu na obvodnom oddelení v Trnávke, keď zbadala, že ju exmanžel sleduje. Podľa vyjadrenia jej syna pre TV Markíza jej policajti nedovolili podať trestné oznámenie a vysmiali sa jej. O tri týždne ju exmanžel zastrelil. Syn podal trestné oznámenie na policajtov, no vyšetrovateľ ho v auguste zastavil.

„Vyšetrovateľ v danom prípade zastavil trestné stíhanie, nakoľko sa nepodarilo preukázať tvrdenia oznamovateľov,“ povedala Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Ak by sa preukázalo, že policajti Zuzane Dz. neumožnili podať trestné oznámenie, hrozili by im disciplinárne tresty alebo trestné stíhanie. Rodina obete môže podať podnet na preskúmanie postupu pri preverovaní podania trestného oznámenia.

Právnička združenia Občan, demokracia a zodpovednosť Janka Debrecéniová si myslí, že celý prípad z Trnávky a jeho riešenie štátnymi inštitúciami dáva signál ženám, na ktorých je páchané násilie, že nemajú východisko a nikto im nepomôže. „To, že polícia nekoná, násilníkov ešte viac posilňuje. Vidia, že im nič nestojí v ceste a nemajú čo stratiť. Keď štát zlyháva v čiastkových krokoch, potom sa to ani nemôže inak skončiť,“ tvrdí Debrecéniová. Upozorňuje, že najdôležitejšia je zmena v konaní policajtov. „Tento prípad je jeden z mnohých, ktorý dokumentuje, že polícia netuší, čo musí a môže urobiť.Ľudia, na pleciach ktorých stojí zodpovednosť a vyšetrovanie, musia rozumieť právnemu poriadku a trestnoprávnej podstate skutkov, dokonale poznať svoje povinnosti,“ povedala právnička. Policajti by sa tiež podľa nej mali hodnotovo nastaviť tak, aby týrané ženy nebrali ako hysterky, ktoré si vymýšľajú alebo provokujú, ale začali ich konečne brať vážne.

Čítajte viac

eo
 

© PEREX 2012
Článok uverejnil 17. 9. 2012 denník Pravda v rubrike Správy na str. 6 a o 16:00 portál Spravy.Pravda.sk v rubrike Domáce.