Verejnoprávna televízia ukázala ľudácke usmievavé Slovensko
Pravda, 4. 9. 2014
Idylické obrázky zo Slovenska, priam raj na zemi. Dievčatá tancujú a spievajú, chlapci sa na lúke hrajú na vojakov, stavajú sa viadukty a Židom, ktorí údajne vlastnili polovicu majetku krajiny, ho konečne zobrali v prospech bohabojného národa. Takúto harmóniu šikovne pozliepanú z úryvkov propagandistických kinožurnálov uviedla na Dvojke v utorok večer RTVS v dokumente POVSTANIE, Slovensko 1938–1945, nakrútenom režisérom Vladimírom Štricom podľa knihy kontroverzného historika Martina Lacka. Film je financovaný zo štátnych peňazí prostredníctvom Audiovizuálneho fondu, ale aj s prispením Litfondu či Goetheho inštitútu v Bratislave.
Filmovú selanku akoby pretrhlo vyčíňanie „banditov“ v horách či zradcov zo Slovenskej armády. Pritom bežný divák mohol sotva tušiť, kde sa končil pôvodný komentár fašistického Úradu propagandy a kde naň nadväzovali svojimi zhovievavými postojmi k ľudáckemu režimu tvorcovia filmu. Veď aj po 70 rokoch používajú ten istý slovník a argumentáciu. Varovania viacerých renomovaných historikov, ktorí mali možnosť prečítať si scenár, či vidieť film v predstihu, sa ukázali ako opodstatnené.
„Vytvára sa tým zlá atmosféra v spoločnosti, navyše v čase, keď oslavujeme okrúhle výročie Povstania,“ povedal pre Pravdu predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár. „Za vrcholne nezodpovedné to považujem najmä voči mládeži, ktorú má verejnoprávna televízia pomáhať vychovávať v duchu demokracie, vlastenectva a úcty k najvýznamnejším kapitolám našich národných dejín. Na mieste je aj otázka, ako to, že Ústav pamäti národa, financovaný daňami nás všetkých, zamestnáva Lacku a toleruje jeho verejné vystúpenia?“ pýta sa Sečkár. Ako však Pravdu informoval predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, ústav sa od tohto filmu dištancuje a považuje ho za súčasť Lackových súkromných aktivít, ktoré mu nemôže zakázať.
Martin Krno
© PEREX, 2014
Článok uverejnil portál Pravda.sk 4. 9. 2014 o 12:00 v rubrike Správy/Domáce.