Základné právne inštitúty antidiskriminačného práva v SR – seminár pre právnické fakulty
ODZ, 8. 11. 2022
V spolupráci s vedením Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave sme 8. 11. 2022 zorganizovali online seminár Základné hmotnoprávne a procesnoprávne inštitúty antidiskriminačného práva v SR. Seminár určený vyučujúcim všetkých predmetov na právnických fakultách v SR bol zameraný na aplikáciu antidiskriminačného zákona.
Nedávne tragické udalosti pripomenuli, aké dôležité pre našu spoločnosť je brať vážne ľudské práva – a to nielen ich rešpektovanie a dodržiavanie, ale aj ich reálne napĺňanie v každodennom živote ľudí i inštitúcií. Nemenej trvalá a zároveň vysoko aktuálna je práve téma nediskriminácie, ktorú naše združenie vo vzdelávaní dlhodobo ponúka v rôznych formátoch, podobách i kontextoch. Robíme tak, pretože ide o prierezovú tému, ktorá chýba na všetkých školách (právnické fakulty nevynímajúc). Pritom je relevantná pre všetky predmety a jej neprítomnosť vo vzdelávaní všeobecne má priamy dopad na životy nás všetkých.
Seminár poskytol základný a zároveň kompaktný prehľad o kľúčových hmotnoprávnych a procesnoprávnych inštitútoch obsiahnutých v antidiskriminačnom zákone a v niektorých ďalších relevantných právnych predpisoch, a to aj v kontexte vybranej judikatúry Súdneho dvora EÚ, Najvyššieho súdu SR a Ústavného súdu SR. Sústredili sme sa najmä na jednotlivé zložky povinnosti dodržiavať zásadu rovn(ak)ého zaobchádzania, formy diskriminácie, zakázané dôvody diskriminácie, výnimky zo zásady rovn(ak)ého zaobchádzania, a takisto požiadavky na prostriedky nápravy vyplývajúce z práva EÚ a medzinárodného práva. Osobitnú pozornosť sme venovali možným nárokom uplatniteľným v súdnych konaniach a niektorým procesným špecifikám antidiskriminačných sporov, napríklad v súvislosti s aplikáciou preneseného dôkazného bremena či aplikáciou tzv. vyšetrovacieho princípu súdmi.
Lektorkou na seminári bola právnička nášho združenia Janka Debrecéniová. Podujatie facilitovala naša výkonná riaditeľka Šarlota Pufflerová.
Antidiskriminačný zákon je základným právnym predpisom upravujúcim povinnosť dodržiavať zásadu rovn(ak)ého zaobchádzania v celej škále oblastí – konkrétne v oblasti zamestnania a povolania, sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti, poskytovania tovarov a služieb a vo vzdelávaní. Povinnosť dodržiavať túto zásadu sa teda vzťahuje na množstvo právnych vzťahov upravených napríklad predpismi pracovného práva, správneho práva či práva sociálneho zabezpečenia. Inštitúty, ktoré antidiskriminačný zákon upravuje (napríklad jednotlivé formy diskriminácie vo vzťahu k jednotlivým zakázaným dôvodom obsiahnutým v Ústave SR či v medzinárodných dohovoroch) môžu byť však zároveň inštrumentálne aj pri posudzovaní diskriminácie v iných oblastiach.
Pred súdmi a inými orgánmi SR konania s antidiskriminačným prvkom stále nepredstavujú príliš frekventovanú agendu, ale konaní tohto typu postupne pribúda.
Podujatie sme realizovali v rámci projektu ODZ Posilňovaním kľúčových inštitúcií, vzdelávaním a zvyšovaním informovanosti k udržateľnému presadzovaniu nediskriminácie a rodovej rovnosti, podporeného z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014 – 2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation (NOS – OSF) a Karpatskou nadáciou.