head3.png

Ženy do vlády, muži k deťom. Nórske rodiny prirodzene volia rovnosť

HNonline.sk, 4. 12. 2016

Dôraz ženy na budovanie kariéry nemusí byť v rozpore s rodinným životom. Škandinávske krajiny sú toho dôkazom. Jednu z najvyšších pôrodností v Európe má Nórsko, kde zároveň množstvo najvyšších postov štátnej aj súkromnej sféry zastávajú ženy. Recept? Dôsledné zapojenie mužov do starostlivosti o deti, vrátane otcovskej, a vytvorenie podmienok pre návraty matiek do pracovného procesu.

Keď sa pár v Nórsku rozhodne splodiť dieťa, počítajú obaja budúci rodičia s tým, že po jeho narodení na určitú dobu opustia prácu a na rodičovskej sa vystriedajú. Matka aj otec musia doma s potomkom každý stráviť minimálne desať týždňov. Dieťa si tak od útleho veku buduje blízky vzťah s oboma. O zvyšnú dobu rodičovskej sa rodičia môžu podeliť podľa vlastného uváženia.

Ak sa jeden z nich rozhodne oných desať týždňov nevyužiť a zostať v práci, stráca rodina na túto dobu príspevok od štátu. Podľa sociológa Knuta Oftunga z kancelárie nórskej ombudsmanky sa to však často nestáva. Povinná otcovská totiž v Nórsku funguje už od roku 1993 (jej dĺžka kolísala medzi 4 a 14 týždňami), a hoci v čase zavedenia vyvolala veľké kontroverzie a konzervatívne kruhy ju spochybňujú pred každými voľbami, pre rodičov je dnes už úplne prirodzená.

„Nemôžeme mužov automaticky pokladať za nejako hendikepovaných a nekompetentných starať sa o malé deti. Kladieme dôraz na to, že aj muži sú ,normálni‘ rodičia,“ povedal iDNES.cz Oftung. V praxi to často funguje tak, že si otcovia svojich desať týždňov rozprestrú do dlhšieho časového úseku a s dojčaťom alebo batoľaťom zostávajú doma každý týždeň jeden alebo dva dni. Matka v tieto dni pracuje na čiastočný úväzok alebo sa vzdeláva.

Starostlivosť o dieťa navyše neznamená žiadny výrazný pokles doterajšieho príjmu. Ak rodičia zvolia kratšiu celkovú dobu rodičovskej – teda 46 týždňov – čerpajú počas nej sto percent doterajšieho platu. Pri dlhšej 56 týždennej rodičovskej im štát vypláca 80 percent doterajších príjmov. „Väčšina zamestnávateľov s týmto usporiadaním nemá problém. Nechcú prichádzať o cenné pracovníčky,“ podotýka Oftung.

Čitajte viac

Zdeňka Trachtová
 
© MAFRA Slovakia, 2016
Článok uverejnil portál HNonline.sk v rubrike Svet 4. 12. 2016 o 0:00.