Gynekológ Záhumenský: Ak chcú ženy rodiť v zahraničí, je to istým spôsobom aj naša hanba
Denník N.sk, 17. 6. 2022
Profesor Jozef Záhumenský vydal knihu o pôrodníctve, ktorá má viac ako 1200 strán a váži takmer tri a pol kila – teda ako donosený novorodenec. Spolupracovalo na nej spolu 86 autorov a autoriek (vrátane právničky ODZ Janky Debrecéniovej – pozn. admin.) a bude slúžiť aj ako učebnica pre medikov. V rozhovore vysvetľuje:
● prečo do knihy zahrnul aj kapitoly o psychológii, násilí a etike,
● ako chce, aby jeho kniha zmenila pôrodníctvo
● ako kvalita pôrodníctva ovplyvňuje demografiu
● čo sa zmenilo na jeho pôrodníckom oddelení, odkedy je prednostom
● Hlavným cieľom vašej knihy má byť podpora prirodzeného pôrodníctva. Čo to je?
Je to pôrodníctvo, v ktorom dáme pôrodu šancu, aby prebiehal svojím tempom, aby doň bolo čo najmenej zasahované a aby bol čisto pod kontrolou rodičky. Zdravotníci by na proces iba dohliadali, aby včas odhalili nejaké riziká komplikácií a pomohli ich vyriešiť.
…
● Znižovanie počtu cisárskych rezov ale asi nesúvisí len s nedostatkom peňazí v zdravotníctve.
To je najmä o edukácii, ale je to aj o peniazoch. Lebo ak nebudú dobre zaplatení a motivovaní lekári a spokojné pôrodné asistentky, nemôžeme očakávať nijaké zázraky. Menej vzdelaní lekári si často neveria a robia takzvanú defenzívnu medicínu.
● Čo je to defenzívna medicína?
To je stav, keď lekári robia zbytočné cisárske rezy, ale aj iné operácie alebo vyšetrenia, aby sa chránili pred žalobami. Je to aj prejavom zníženej sebadôvery, ktorú, žiaľ, ovplyvňuje aj nastavenie spoločnosti a obviňovanie zdravotníckych profesionálov a mediálna šikana. Ako súdny znalec môžem jednoznačne vyhlásiť, že medializované prípady lekárskych pochybení v skutočnosti prebiehali úplne inak, ako bolo prezentované, ale mediálny lynč môže zničiť kariéru aj lekárovi, ktorý poskytol starostlivosť úplne bezchybne.
● Do knihy textami prispelo 86 autorov. Povedali ste si pri niektorom z nich, že tak toto som nevedel a som rád, že som sa to naučil?
Určite a často. Veľkú časť knihy tvoria kapitoly z iných odborov, ktoré sa venujú starostlivosti o tehotné ženy pri niektorých celkových ochoreniach – tehotné ženy so sklerózou multiplex, epilepsiou, srdcovocievnymi, reumatologickými alebo endokrinnými ochoreniami. Toto ako gynekológ nestíham sledovať a bolo tam pre mňa veľa nových informácií, predovšetkým o modernej liečbe týchto ochorení aj počas gravidity. A kapitola zo psychológie bola pre mňa úplne nová, s takýmto pohľadom na priebeh tehotnosti a pôrodu som sa doteraz nestretol.
● Takže máte pocit, že to z vás urobilo lepšieho lekára?
Áno, mám ten pocit. Každá vedomosť človeka niekam posunie. Napríklad veľmi poučná pre mňa bola aj kapitola o farmakológii, konkrétne najnovšie poznatky o tom, ako sa v tehotnom tele distribuujú a spracúvajú rôzne liečivá. A tým, že nie som celkom zameraný na ultrazvukovú diagnostiku, tak aj v tejto kapitole som našiel veľa nových informácií.
● V knihe ste mali aj texty o psychológii rodiacich žien, o násilí, o etike. Sú takéto texty bežné v medicínskych knihách?
V našich ani českých nie, v zahraničných knihách sa s nimi stretávame častejšie. Vedel som, že v našej spoločnosti sa až veľmi často riešia etické otázky v reprodukčnej medicíne, preto mi napadlo osloviť človeka, ktorý sa tým zaoberá – teológa docenta Ondreja Prostredníka. Pretože my ako lekári sme občas konfrontovaní s trestnými oznámeniami, oslovil som aj právnika a lekára, docenta Petra Kováča s prosbou o kapitolu riešiacu právne otázky v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. V zahraničí sa v poslednom čase rieši aj násilie na ženách a na tehotných ženách, preto som sa rozhodol pripojiť aj tieto kapitoly. Gynekológovia, pôrodníci a pôrodné asistentky môžu byť prví, kto poskytuje pomoc žene žijúcej v násilnom vzťahu.
● Nemôžu tieto kapitoly niektorí konzervatívnejší lekári vnímať príliš angažovane?
Každý si môže prečítať, čo ho tam zaujíma. Kapitolu o ľudských právach počas pôrodu písala Janka Debrecéniová, ktorá je zvyčajne veľmi kritická a lekárov nešetrí, nie vždy s ňou v jej názoroch súhlasím. Jej kapitola v knihe je však podľa mňa napísaná veľmi vecne a dáva zaujímavé podnety na diskusiu – a o to mi šlo.
● Vaša kniha bude slúžiť aj ako učebnica pre medikov. Bude to prvýkrát, čo sa budú učiť aj o práve, etike alebo psychológii?
Tieto kapitoly nie sú priamo určené pre pregraduálnu výučbu, ale myslím si, že pre každého lekára bude tento pohľad prospešný a vhodný. Napríklad ako návod pri hroziacom súdnom konaní.
● Po 30 rokoch je to prvá kniha, ktorá prináša súčasný pohľad na pôrodníctvo. Čo sa v nej budú medici učiť inak, než sa učili doteraz?
Za tých 30 rokov sa náš odbor celkovo posunul niekam inam. Na niektoré vyšetrovacie metódy sa pozeráme viac kriticky a uvedomujeme si ich limity. Naopak, ultrazvuková diagnostika a na ňu nadväzujúca fetálna medicína zaznamenali v posledných rokoch výrazný rozvoj. Veľký dôraz v knihe kladieme na fyziologický pôrod a podporu rodičky. To doteraz v knihách nebolo.
Ria Gehrerová
© N Press, 2022
Článok uverejnil portál DennikN.sk 17. 6. 2022 o 11:45 v rubrikách Slovensko a Rozhovory.
Foto: A-medi.sk