head3.png

Nová štúdia: Ženy potraty neľutujú, psychicky ich neničia

Denník N, 17. 7. 2015

Vedci sledovali ženy každých šesť mesiacov po dobu troch rokov. Zistili, že podstúpenie potratu neľutujú a že negatívne emócie, ktoré sa s nim spájajú, po čase ustúpia.

Často sa hovorí, že ženy, ktoré podstúpia potrat, zákrok ťažko znášajú a dlhodobo ním trpia. Výnimkou údajne nie sú ani depresie či pokusy o samovraždu. Najnovší výskum, ktorý minulý týždeň publikovali v časopise PLOS One, to však rázne popiera. Bádatelia vedení Corinne Roccovou z Kalifornskej univerzity v San Franciscu pozorovali 667 žien (priemerný vek 25 rokov, rôzne sociálne vrstvy), ktoré v rokoch 2008 až 2010 na 30 amerických klinikách podstúpili potrat. Sledovali ich každých šesť mesiacov po dobu troch rokov. Zaznamenávali ich emócie a pocity ľútosti a viny spojené so spomienkou na potrat.

Potrat neľutujú

Zistili, že až 95 percent žien v každom z kontrolovaných období považovalo svoje rozhodnutie ísť na potrat za správne. Po určitej dobe sa ženy s potratom dokázali vyrovnať, takže ich už po emocionálnej stránke toľko netrápil. Postupne u nich došlo k nárastu sebaúcty a životnej spokojnosti a poklesu symptómov spojených s úzkosťou či s depresiou.

„Tvrdenia, že ženy po psychickej stránke potratmi veľmi trpia a že veľká časť žien svoje rozhodnutie neskôr oľutuje, jednoducho – prinajmenšom podľa našich zistení – nie sú pravdivé,“ povedala Corinne Rocca pre Live Science. Okolo 40 percent žien uviedlo, že dôvodom, pre ktorý sa k potratu rozhodli, bola finančná situácia. 36 percent žien odpovedalo, že na tehotenstvo „nenastal ešte ten pravý čas“. Pre 26 percent žien bolo rozhodnutie ísť na potrat „veľmi ľahké alebo nie veľmi ťažké“, kým 53 percent žien sa vyjadrilo, že šlo o rozhodnutie „veľmi alebo skôr ťažké“.

Stigmu spojenú s potratom výskumníci merali pomocou otázky, „či by sa na vás ľudia dívali cez prsty, ak by zistili, že ste šli na potrat“. Ukázalo sa, že ženy, ktoré sa cítili najviac stigmatizované a pociťovali absenciu sociálnej podpory vo svojom okolí, boli na tom z emocionálneho hľadiska najhoršie. Zdá sa, že predovšetkým tieto faktory ovplyvňujú to, ako žena vníma svoje rozhodnutie ukončiť tehotenstvo.

Protievidencia?

Roccová a tím tvrdia, že predošlé výskumy, ktoré sa zaoberali vzťahom medzi potratom a následnou traumou, trpia viacerými nedostatkami. Patrí k nim napríklad to, že viaceré dlhodobé štúdie boli iba retrospektívne – to znamená, že vychádzali len zo spomienok žien, ktoré sú však nedôveryhodné. Naša pamäť klame. Niekedy až tak veľmi, že vyrobí spomienky na neexistujúce udalosti (falošné spomienky).

Čítajte viac

Otakar Horák

 
© N Press, 2015
Článok uverejnil portál DennikN.sk v rubrike Veda a Denník N 17. 7. 2015 o 16:40.