head1.png

Premiér vyzval Gyimesiho, aby stiahol návrh zakazujúci dúhové vlajky, Matovič návrh podporil

Denník N.sk, 30. 5. 2022

Premiér Eduard Heger a líder strany Igor Matovič sa ako najvplyvnejšie osobnosti strany nezhodujú v názore na aktivitu poslanca Obyčajných ľudí Györgya Gyimesiho. Ten na júnovú parlamentnú schôdzu predložil návrh zákona, ktorým chce zakázať vyvesovanie dúhových vlajok, a spravil to bez toho, že by o tom informoval svoj poslanecký klub a koaličnú radu. Navyše ho predložil s opozičným poslancom Tomášom Tarabom (Život), ktorý sa do Národnej rady dostal na kandidátke Kotlebovej ĽSNS.

Poslancov OĽaNO to pobúrilo a predseda klubu Michal Šipoš v sobotu hovoril o porušení koaličnej zmluvy. Zakladateľ, predseda OĽaNO a minister financií Igor Matovič sa však v pondelok Gyimesiho zastal. Jeho návrh sa podľa neho „nevymyká zvyklostiam v rámci koalície“, čo podporil konštatovaním, že sa opakovane stáva, že poslanci predkladajú návrhy bez súhlasu koaličných partnerov.

Naopak, premiér Heger Gyimesiho iniciatívu kritizuje a vyzval ho, aby návrh stiahol. Zbytočne podľa neho polarizuje spoločnosť a porušuje koaličnú zmluvu. Premiér Gyimesiho návrh jasne odsúdil. „Považujem tento zákon za nepotrebný a dokonca nesprávny, pretože spôsobí väčšiu polarizáciu spoločnosti, čo určite nepotrebujeme. Potrebujeme ísť práve opačným smerom, a to úctivou diskusiou aj o citlivých otázkach, ktoré v spoločnosti máme,“ povedal predseda vlády počas letu na summit v Bruseli novinárom.

Hoci sa o návrhu hovorí ako o zákaze vyvesovania dúhových vlajok na budovy úradov, podľa viacerých právnikov by mohol byť vykladaný oveľa širšie. Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že takýto návrh zákona je protiústavný a mohol by vyústiť do toho, že zo škôl zmiznú kríže, lebo základom kresťanstva je dôležitosť heterosexuálneho vzťahu.

Právnička Janka Debrecéniová z organizácie Občan, demokracia a zodpovednosť upozorňuje, že za symbol sexuálnej orientácie sa dá považovať aj obrúčka, a preto by po schválení zákona nemuseli byť v budovách štátnych orgánov povolené.

Čítajte viac

Ria Gehrerová

 
© N Press, 2022
Článok uverejnil portál DennikN.sk 30. 5. 2022 o 18:11 v rubrike Slovensko.