Veronika Pizano: Verím, že svet sa zlepšuje a bude sa zlepšovať
Heroes.sk, 22. 1. 2017
Máš dve malé deti a angažuješ sa v boji za lepšie pôrodníctvo na Slovensku. Aké boli tvoje pôrody?
Prvý pôrod vo mne vyvolal množstvo otázok a zanechal pocit zlyhania. Do pôrodnice som išla s dôverou v lekárov a pôrodníctvo, odišla som však s tým, že som nechápala, čo sa stalo. Ujasnenie som našla, až keď sme s Ivetou Aldana a Luciou Lišiakovou začali písať sériu článkov o pôrodníctve. Vtedy som zistila, že som nezlyhala ja, ale systém, že som sa stala len číslom v štatistikách a ďalšou, ktorú bolo treba rozrezať, aby sa uvoľnilo miesto v preplnenej nemocnici.
Najmä som zistila, že nie som jediná, že to, čo sa stalo mne a horšie veci, ktoré sa stávajú ženám a novorodencom, sú normou, nie výnimkou. A sú to normy, ktoré sú zdravotne škodlivé, majú nepriaznivý ekonomický vplyv na rodiny aj verejné zdravotníctvo a najmä že ide o porušovanie ľudských práv. Na základe týchto poznatkov a dlhého uvažovania a zvažovania som druhé dieťa porodila v Hainburgu a tentokrát bez sekcie.
Pre mnohé mamičky je pôrod v Hainburgu prakticky nezrealizovateľný. Máme u nás pôrodnice, ktoré sú pre mamičky a deti priateľské?
Nie.
Táto informácia zrejme nepoteší budúce mamičky, ktoré sú v strese z pôrodu aj bez toho. Môže im kniha Ešte netlačte nejakým spôsobom pomôcť? Nevystresuje ich to ešte viac?
Kniha im dá informácie o tom, ako naozaj funguje slovenské zdravotníctvo. Dáva informácie o tom, aké sú odporúčania svetových odborných organizácií a porovnáva ich so slovenskou realitou. Na jednom mieste nájdu čitateľky a čitatelia vyvrátené všetky mýty a tradície, ktoré sú u nás o pôrodoch zaužívané. Nie je to síce príjemné čítanie, ale je veľmi potrebné preto, aby ženy dostali fakty a na základe nich sa rozhodli, čo pri pôrode chcú alebo nechcú. Bez týchto informácií nevedia, do čoho idú a keď si prejdú pôrodníckym systémom, naozaj mnohé z nich majú veľmi zlý zážitok aj zdravotné následky, ktoré ovplyvňujú ich vzťah s dieťaťom, partnerom aj iné aspekty života.
Áno, bohužiaľ, kniha môže najprv vystresovať, ale následne, keď si žena uvedomí, že má pri pôrode svoje práva, dokáže si ich lepšie uplatňovať a na pôrod sa lepšie pripraviť. Aj keď neexistuje na Slovensku pôrodnica, kde by boli všetky práva dodržiavané a naozaj tam uplatňovali správne a odporúčané postupy, existujú takí pôrodníci, pôrodníčky a pôrodné asistentky, vďaka ktorým môžu mať dobrý pôrod. Len si to, bohužiaľ, vyžaduje veľmi veľa energie, takých ľudí nájsť a všetko zabezpečiť. A na to sú potrebné najmä informácie, ktoré teraz nájdu práve v knihe.
Niektoré tehotné kamarátky sa mi zdôverili s tým, že sa boja pripravovať si pôrodné plány. Vraj sa na ne personál pozerá ako na „tie rozmaznané biomatky“ a podľa toho sa k ním aj správa. Môže teda takáto príprava na pôrod skutočne niečo zlepšiť?
Áno, niektorý personál nevidí pôrodný plán veľmi rád, niektorí práve ten plán chcú, ale berú ho len ako akési gesto. Je to rôznorodé, ale vďaka plánom sa už teraz niektoré veci v pôrodniciach zlepšili, a preto sú určitou cestou. Ten pocit pohŕdania zo strany personálu je veľmi nepríjemný, ale pokiaľ im žena dokáže, že pozná svoje práva, ich postoj sa zmení. Môžu byť síce nepríjemní, ale už nebudú ženou pohŕdať.
Len pokiaľ si budeme stáť za svojimi právami, len vtedy môžeme dosiahnuť zmenu. Veľmi dôležité však je, aby žena pri pôrode mala osobu, ktorá naozaj bude poznať jej priania a ktorá ich bude u personálu asertívne presadzovať. To je pomerne ťažká úloha a nestačí, aby žena prinútila partnera, nech je pri pôrode, ale partner musí chápať, do čoho ide, že to nie je o prestrihnutí pupočnej šnúry, ale najmä o podpore partnerky. Preto by to niekedy ani nemal byť partner, ale skôr blízka priateľka alebo dula. V podstate by si mala knihu prečítať tá druhá osoba, a tak aj dávame odporúčania ženám, ktoré sa boja knihu prečítať, aby ju dali prečítať svojím partnerom, ktorých chcú mať pri pôrode.
Baška Ilić
Pozn.:
Kniha obsahuje aj rozhovor s právnou expertkou našej organizácie Jankou Debrecéniovou.
Pozrite aj:
- Ešte netlačte: Jedinečná kniha o rodení na Slovensku – Babyweb.sk
- Ešte netlačte! – Medzi knihami.sk
- Ešte netlačte alebo všetko, čo potrebujete vedieť o rodení na Slovensku – Ženy v meste.sk
- Ešte netlačte – Iveta Aldana, Lucia Lišiaková, Veronika Pizano, 2016 – Týždeň.sk
Veronika Pizano je v marketingových a mediálnych kruhoch pomerne známe meno. Pôsobila v IAB Slovakia, Piano, TEDx Bratislava aj Startup Weekend Bratislava. Dokonca vyučovala marketing na FMK UCM v Trnave. Dnes je marketingovou manažérkou v týždenníku .týždeň a členkou tímu MONO.sk. Aby toho nebolo málo, bojuje za lepšie pôrodníctvo na Slovensku. O tom, ako to vyzerá v našich pôrodniciach napísala, spolu s Ivetou Aldana a Luciou Lišiakovou, knihu Ešte netlačte.
© Heroes.sk, 2017
Rozhovor uverejnil portál Heroes.sk 22. 1. 2017.