Workshopy pre študentov a študentky práva: Čo (ne)vieme o diskriminácii
ODZ, 10. 12. 2017
Na jeseň sme v spolupráci s Právnickou fakultou Trnavskej univerzity a Právnickou fakultou Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach zorganizovali vzdelávacie workshopy pre študentov a študentky práva zamerané na oblasť antidiskriminácie, ochrany a presadzovania ľudských práv. Ich cieľom bolo priblížiť podstatu javov stojacich za správaním porušujúcim práva a umožniť tak preniknúť do širších spoločensko-psychologických súvislostí, ktoré môžu viesť k porušovaniu ľudských práv a diskriminácii. Zámerom podujatí bolo ukázať, do akej miery je normatívnosť určovaná väčšinou v spoločnosti problematická a poodhaliť mechanizmy, akými sa stereotypy, diskriminácia a iné porušovanie ľudských práv ukotvujú v prejave alebo v jazyku a ako sa nimi ďalej reprodukujú.
Workshopy sme realizovali metódami interaktívneho a participatívneho učenia. Tie sú založené na maximálnej možnej aktivizácii a zapojení účastníčok a účastníkov do vzdelávacieho procesu, vytváraní priestoru pre ich iniciatívu a kreativitu, partnerskom prístupe vzdelávajúcich a vzdelávaných a na variabilite vzdelávacích metód.
Metódy spočívajú napríklad v riešení modelových situácií, štruktúrovaných diskusiách, práci v skupinách a pod. Interaktívne a participatívne učenie kladie veľký dôraz na zážitkový element učenia, ktorý toto učenie zefektívňuje a umocňuje. Na workshopoch sme zároveň dávali veľký priestor pre otázky, diskusiu a zdieľanie skúseností. Dôraz sme pritom kládli na ľudskoprávne hodnoty, prácu s postojmi i predsudkami a prevenciu diskriminácie.
Podujatia viedli skúsené lektorky a lektor – JUDr. Daniela Lamačková, PhDr. Šarlota Pufflerová, PhD. a JUDr. Peter Varga, PhD.
Fotogaléria:
- Trnava, 17. 10. 2017
- Košice, 19. 10. 2017
- Košice, 26. 10. 2017
- Trnava, 14. 11. 2017
- Trnava, 5. 12. 2017
Workshopy sme realizovali v rámci projektu Posilňovanie odborných kapacít, šírenie dobrej praxe v antidiskriminačnom vzdelávaní a rozvíjanie medzisektorovej spolupráce pri ochrane a presadzovaní ľudských práv. Projekt finančne podporilo Ministerstvo spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Aktivity a činnosti rodovej rovnosti podľa § 9a zákona o dotáciách sa realizovali vďaka finančnej podpore Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.