head2.png

Koniec Roe vs. Wade: čo znamená zrušenie ústavného práva na interrupciu pre americké ženy?

Refresher.sk, 27. 6. 2022

Americký najvyšší súd po 50 rokoch s okamžitou platnosťou ukončil ústavou garantované právo na umelé prerušenie tehotenstva. Historický moment sa dočkal veľkej občianskej mediálnej i občianskej pozornosti. Čo sa však presne udialo, čo to znamená pre americké ženy a aké dôsledky môže mať rozhodnutie pre ostatné krajiny vrátane Slovenska?

S rozhodnutím Najvyššieho súdu USA podľa CBS News nesúhlasí až 59 % Američanov a až 64 % z nich tvrdí, že interrupcie by mali byť v USA legálne za „všetkých okolností“ alebo vo „väčšine prípadov“. Podľa amerického prezidenta Joea Bidena je kriminalizácia interrupcií „víťazstvom extrémnej ideológie“ a „tragickou chybou“, ktorá vráti USA o 150 rokov v čase.

Otázka umelého prerušenia tehotenstva však nerozdeľuje iba americkú spoločnosť. Aj Slováci sú pravidelne vyzývaní revidovať osobné stanoviská vždy, keď sa v parlamente rokuje o návrhoch reštriktívnych zmien z dielne konzervatívnych poslancov.

Odborníčka na rodovú rovnosť a práva žien Oľga Pietruchová v denníku Pravda píše „o zlom sne“ pripomínajúcom seriál Príbeh služobníčky a tvrdí, že rozhodnutie súdu ohrozuje sekulárny charakter USA, ktoré sa v otázke interrupcií vydali proti svetovému trendu.

Slovenskí ultrakonzervatívci musia dnes podľa Janky Debrecéniovej z o. z. Občan, demokracia a zodpovednosť „jasať a skákať od radosti“. Dúfa však, že americké rozhodnutie môže nielen inšpirovať k reštrikciám, ale aj mobilizovať a prebudiť k ostražitosti tých, čo dnes nevnímajú reprodukčné práva ako ohrozené. Janka Debrecéniová tvrdí, že konzervatívne kruhy na celom svete k tým americkým vždy vzhliadali. Inšpirovali sa u nich nielen útokmi na reprodukčné práva, ale aj na tie slobody, ktoré nás definujú ako liberálnodemokratickú spoločnosť.

Priestor na zásadné zmeny v interpretácii slovenskej ústavy však Janka Debrecéniová nevidí. „Slovenský Ústavný súd v roku 2007 rozhodol, že súčasná právna úprava umožňujúca interrupcie bez udania dôvodov do 12. týždňa tehotenstva je v súlade s ústavou. Toto rozhodnutie je veľmi presvedčivo vyargumentované a nevidím priestor na jeho prelomenie.“

Argumenty amerických pro-life predstaviteľov o ochrane života považuje za absurdné a tvrdí, že sú nekompatibilné s právom na držanie strelných zbraní. Upozorňuje tiež, že „nielen v USA budú na rade aj iné skupiny, ktoré chcú žiť slobodne mimo patriarchálneho poriadku. Aj na Slovensku vidíme, kto okrem autonómnych žien najviac kole oči zástupcom autoritárskeho konzervatívneho spektra“.

Čítajte viac

Eduard Starkbauer

 
© Refresher.sk, 2022
Článok uverejnil portál Refresher.sk v rubrike Zdravie 27. 6. 2022 o 19:00.

Foto: Wikimedia / Lorie Shaull