VEĽKÝ ÚSPECH ODZ: Výpoveď, ktorú dalo NLC svojej pracovníčke, je neplatná
TASR, 17. 3. 2017
Sudca Okresného súdu vo Zvolene dnes vyriekol rozsudok v dlhoročnom spore medzi Národným lesníckym centrom (NLC) vo Zvolene a jeho bývalou pracovníčkou Vierou Petrášovou. Výpoveď, ktorú dostala od centra ešte v marci 2009, je podľa jeho výroku neplatná. Súd zároveň považuje výpoveď danú NLC docentke Petrášovej ako diskriminačnú. Voči rozsudku je možné sa odvolať do 15 dní od jeho doručenia. Zástupcovia NLC na vynesení rozsudku neboli prítomní.
Petrášová, ktorá je v odborných lesníckych kruhoch považovaná za špičkovú odborníčku, sa potom, ako dostala od NLC výpoveď, obrátila na súd. Ten rozhodol v jej prospech, čo sa týka neplatnosti výpovede. Nezaoberal sa však jej tvrdením, že hlavným dôvodom výpovede bola jej diskriminácia na pracovisku. Otázkou diskriminácie, ako dôvodu výpovede, sa nezaoberal ani odvolací Krajský súd v Banskej Bystrici. Až Najvyšší súd SR v roku 2015 konštatoval, že ak žalobkyňa ako dôvod neplatnosti výpovede uvádza diskrimináciu, mali sa tým oba súdy zaoberať. Pojednávanie sa preto opäť dostalo na začiatok.
Ako dnes, po vynesení rozsudku pre TASR uviedla právna zástupkyňa žalobkyne Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť, jej klientke nejde len o majetkovú ujmu, ktorú výpoveďou utrpela, ale aj o ujmu nemajetkovú. „Budeme žiadať o náhradu mzdy v celom rozsahu až doteraz,“ povedala. Petrášová si zároveň bude v inom konaní uplatňovať nárok za nemajetkovú ujmu.
Čítajte viac
© TASR, 2017
Článok uverejnil portál TASR www.Teraz.sk 17. 3. 2017 o 11:23 v rubrike Regióny.
Foto: N – Daniel Vražda
Pozrite aj:
PRÍPAD, KTORÝ RIEŠIME: Docentke a vedkyni ponúkli prácu upratovačky
Prípad diskriminácie pani Petrášovej na pracovisku sme úspešne vyriešili aj vďaka Vašej podpore.
Pomôžte nám naďalej pôsobiť v prospech ľudí a dodržiavania ich práv. Darujte nám 2 % z dane.
Ďakujeme!
VIERA PETRÁŠOVÁ: Šumenie lesa ma upokojuje
Vyberáme z profilového rozhovoru pre týždenník SME Žena (2012)
- Ako vás vnímali prevažne mužskí kolegovia?
Muži sú určite radi, keď majú medzi sebou ženu, len im nemôžete robiť šéfku. Aj moji terajší kolegovia z Nitry mi hovoria, že najväčším problémom počas môjho pôsobenia na ministerstve bolo, že som sa ocitla ako žena vo vedúcej funkcii v mužskom povolaní. Stereotypy tam prevládali veľmi silno. Dokonca aj keď som sa vrátila naspäť k výskumu do Národného lesníckeho centra, mužské vedenie ma neprivítalo dobre. Napriek tomu, že som vyhrala štátny výskumný projekt, zobrali mi ho. Projekt dali mužovi s nižšou kvalifikáciou, ktorý tému výskumnej úlohy nikdy neriešil.
- Čo ste spravili?
V roku 2003 som sa súdila a vyhrala som. A o niečo neskôr, v roku 2009 sa im podarilo dať mi výpoveď. Tento prípad však ešte nie je doriešený.
- Majú podobné problémy aj iné ženy v tejto profesii?
Lesníčky sa k svojim ženským právam veľmi nehlásia. Máloktorá z nich prizná diskrimináciu, ale rešpektujem to. Viete, keď sa dostanete do mužského prostredia, väčšina žien sa snaží prispôsobiť. Zrejme si neuvedomujú, že tým, že sme odlišní, sa veľmi pekne dopĺňame.
- Koľko máme dnes lesníčok?
Dnes už je to okolo tridsať percent, pričom v lesných podnikoch pracujú najmä ekonómky bez lesníckeho vzdelania. Našťastie, dnes sa už ľady prelomili, ženy sa dostávajú viac dopredu a získavajú lepšie pracovné pozície. Na Slovensku však stále platí, že rozdiel medzi ženami a mužmi je asi tridsať percent – v platoch. Sama som mala taký zážitok. Boli sme dvaja inžinieri – ja vydatá, kolega ženatý s dieťaťom. On bol vtedy len krátko po škole, no vedúci povedal, že kolega dostane vyšší plat, lebo je živiteľom rodiny.