head2.png

DÚHOVÝ PRIDE 2016: Chceme sa brať. Vážne!

Dúhový PRIDE, 20. 7. 2016

Dúhový PRIDE Bratislava 2016 sa po ročnej prestávke vracia späť do ulíc hlavného mesta a nadväzuje na kampaň Životné partnerstvo. Tá hovorí jasne: Chceme sa brať! Vážne!

6. ročník tradičného festivalu Dúhový PRIDE Bratislava sa uskutoční v sobotu 30. júla 2016 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Fesival tak nadviaže na myšlienku obdobných sprievodov po celom svete, a to, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na svoju sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. Bude pestrofarebnou prechádzkou Starým mestom, počas ktorej sa k LGBTI ľuďom pridájú ich rodiny, priatelia, kolegovia a známi, aby ich podporili v ich túžbe mať rovnaké šance ako ostatní, udržať si zdravie, ísť za svojím šťastím, zarobiť si na živobytie, byť v bezpečí vo svojej krajine a starať sa o tých, ktorých milujú. 

K hlavným cieľom PRIDE patrí:

  • Zviditeľnenie komunity LGBTI ľudí, ktorí chcú mať rovnakú príležitosť na šťastný život ako všetci ostatní.
  • Upozornenie na prekážky, ktoré LGBTI ľudia zažívajú a ponúknuť riešenia.
  • Uzákonenie partnerských zväzkov ľudí rovnakého pohlavia, aby mohli žiť svoj život dôstojne, bezpečne a v núdzi sa o seba navzájom postarať.

Organizátori a organizátorky podujatia sa tento rok rozhodli priamo ho prepojiť s kampaňou Životné partnerstvo, ktorá predstavuje platformu slovenských mimovládnych organizácií s cieľom získať podporu verejnosti pre právne uznanie párov rovnakého pohlavia a ich rodín. Platforma chce dosiahnuť, aby sa životné partnerstvo stalo stabilnou súčasťou rodinného práva a bolo dostupné pre všetky páry bez ohľadu na rodovú identitu či sexuálnu orientáciu ľudí, ktorí ich tvoria.

„Základným motívom kampane je zverejňovanie osobných príbehov, ktoré ponúkajú ľuďom na Slovensku možnosť zamyslieť sa a prehodnotiť ich názory na gejov a lesby. Je načase zviditeľniť páry rovnakého pohlavia žijúce medzi nami, vypočuť ich problémy a presadiť riešenia. Prijatím jediného zákona sa môže vytvoriť nový inštitút pre všetky páry, ktoré dnes manželstvo uzavrieť nemôžu, alebo tak z rozličných dôvodov nechcú urobiť. Nikomu to neublíži, ale niektorým to pomôže,“ hovorí jedna z organizátoriek podujatia Natália Tomeková.

Stránka kampane Životné partnerstvo ponúka už v tejto chvíli 7 príbehov párov dvojíc rovnakého pohlavia. Dúhový PRIDE Bratislava 2016 má za cieľ okrem podujatia samotného, sprístupniť tieto príbehy širokej verejnosti, motivovať viac párov rovnakého pohlavia ku otvoreniu sa slovenskej majorite a ukázať, že rodiny dvoch mužov a dvoch žien, či už sú detné alebo bezdetné, prežívajú rovnaké radosti a starosti ako väčšinové rodiny.

Martin Macko z Iniciatívy Inakosť vysvetľuje, o čom bude Dúhový PRIDE v roku 2016 hovoriť: „Láska zohráva kľúčovú úlohu pre šťastný život ľudí bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. Gejské a lesbické páry zdieľajú rovnaké hodnoty ako ostatné páry, rovnako si cenia svoje rodiny a pomoc svojim blízkym. Chcú povedať pred zákonom: „toto je človek, ktorého ľúbim“, osláviť to so svojou rodinou a priateľmi, stáť vedľa seba v dobrom i zlom, spoločne zostarnúť a dôstojne dožiť.“

Program:

Dúhový PRIDE Bratislava 2016 sa začína v sobotu 30. júla o 13:00 na Hviezdoslavovom námestí. V prvej časti podujatia pred sprievodom bude príhovory hosťov a hostiek spestrovať skvelá slovenská speváčka Katarína Ščevlíková. Pochod mestom sa začína približne medzi 14:00 až 14:15 – prosím, príďte na námestie dostatočne skoro predtým. Rytmus pochodu povedie zoskupenie bubeníkov Batatimba. Po pochode sa môžete tešiť na koncert kubánskeho tornáda Azucar Cubana. Účastníkov a účastníčky bude sprevádzať moderátor Ludwig Bagin.
 
Dúhový PRIDE Bratislava organizujú v roku 2016 občianske združenia Queer Leaders Forum, Iniciatíva Inakosť, NoMantinels a neformálni/e aktivisti/ky.
 
Facebook_wODZ
Viac info na stránke a evente.
 

Kontakt:

info@duhovypride.sk
www.duhovypride.sk