head4.png

Jana Žitňanská: Pôrodné asistentky by mali mať viac kompetencií

Európske noviny, 11. 1. 2017

Poskytovať predpôrodnú starostlivosť a starostlivosť po pôrode počas šestonedelia by mohli aj pôrodné asistentky v samostatnej praxi, pričom táto služba by bola hradená z verejného zdravotného poistenia. S týmto návrhom dnes oslovila ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská (NOVA). Reagovala tak na iniciatívu ministerstva posilniť kompetencie zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, ktorú verejnosti minister Drucker predstavil na včerajšej tlačovej besede.

Podľa Jany Žitňanskej je dnes pôrodná asistencia podľa platnej legislatívy charakterizovaná ako zdravotná starostlivosť o ženu v každom období jej života od adolescencie cez fertilné obdobie a obdobie fyziologickej gravidity a pôrodu až po obdobie menopauzy. V každej z krajín Európskej únie majú možnosť pôrodné asistentky vykonávať samostatnú prax po splnení podmienok v plnom rozsahu a v plnom rozsahu im ju zdravotné poisťovne aj uhrádzajú. Rovnako ako pôrodné asistentky v EÚ, aj pôrodná asistentka na Slovensku vykonáva regulované povolanie (podľa zákona č. 578/2004 Z. z.). Pôrodná asistentka poskytuje starostlivosť v pôrodnej asistencii v ambulantnej starostlivosti, ústavnej starostlivosti, ale aj v prirodzenom sociálnom prostredí ženy.

Napriek pozitívnym zmenám zákonov v pôrodnej asistencii pôrodné asistentky v praxi len ťažko nanovo získavajú postavenie samostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Legislatívne normy v súčasnosti umožňujú pôrodnej asistentke odvádzať fyziologický pôrod v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti, umožňujú žene slobodný výber zariadenia, v ktorom porodí svoje dieťa a slobodný výber lekára, alebo pôrodnej asistentky, ktorí ju budú pri pôrode sprevádzať a dohliadať na jeho priebeh. Absentuje však autonómia v povolaní pri samostatnom poskytovaní starostlivosti o tehotnú ženu s fyziologickou graviditou a návštevná služba v šestonedelí.

Čítajte viac

dac
 
© Európske noviny.sk, 2017
Článok uverejnil portál Európske noviny.sk 11. 1. 2017 v rubrikách Politika, Ľudia a Zdravie.