head5.png

Janka Debrecéniová: Nezľakli sme sa vlastnej slobody

ODZ / SME.sk, 8. 2. 2015

G. B. Shaw povedal, že sloboda znamená zodpovednosť, a preto sa jej väčšina ľudí bojí. Sobotňajšie referendum ukázalo, že vlastnej slobody a zodpovednosti sme sa nezľakli.  Svoju moc sme nezneužili na to, aby sme – navyše s ohľadom na súčasný právny stav skôr symbolicky – vykázali jednu z menšín, s ktorou žijeme v tomto štáte, z nášho spoločného priestoru. Moc, ktorou disponujeme, sme použili skôr ako zubnú kefku – ktorú berieme do rúk vtedy, keď ju potrebujeme.

Iste, určite sa nedá tvrdiť, že všetci ľudia, ktorí na referendum neprišli, odmietali referendum „z princípu“, teda z dôvodov jeho nedemokratického charakteru a snáh jeho iniciátorov a aktívnych podporovateľov nabúravať základné piliere nášho ústavného zriadenia. Z obrovskej masy ľudí, ktorá svojou neúčasťou referendum nelegitimizovala, sa však dá odčítať, že pre mnohých ľudí v tejto krajine nepredstavuje demokracia vyprázdnený pojem. A v tom je veľký potenciál.

Otázkou je, čo ľudia zodpovední za chod tohto štátu s týmto potenciálom urobia. Ak ho budú chcieť vidieť, môžu z neho ďalej ťažiť a pomáhať si ním pri riešením mnohých otázok, ktoré uplynulé referendum tak nemilosrdne obnažilo. Ak ho neuvidia, bude namieste pripomenúť si otázku, od koho pochádza štátna moc. Tá, ako vieme, totiž vôbec nemusí byť vykonávaná priamo.
 
Čítajte viac: Štyria odborníci: Diskusia sa teraz iba začala (piano)

 

© Petit Press, 2015
Článok uverejnil portál SME.sk v rubrike Komentáre/Hostia 8. 2. 2015 o 20:29.

 

Pozrite aj: