head3.png

Kňazovi odsúdenému za sexuálne obťažovanie vyšší trest nehrozí

Pravda, 28. 7. 2015

Kňazovi z Nevidzian Pavlovi K., odsúdenému za sexuálne obťažovanie 11-ročnej školáčky, nehrozí vyšší trest ani pobyt vo väzení. Generálna prokuratúra nemôže proti januárovému rozhodnutiu Okresného súdu v Nitre, ktorý farárovi vymeral trojročný podmienečný trest a zákaz pastoračnej činnosti voči maloletým osobám, podať mimoriadny opravný prostriedok. Proti rozsudku sa totiž neodvolal kňaz ani prokurátor.

Prípadom sa na základe podnetu rodiny zaoberal aj minister spravodlivosti Tomáš Borec. Napriek tomu, že minister spravodlivosti považuje udelený trest za príliš mierny, zákon mu v tomto prípade neumožňuje rozsudok napadnúť, uviedli z rezortu spravodlivosti. Výšku trestu môže napadnúť len prokurátor v odvolaní, čo sa však nestalo.

Podľa odborníkov je podmienečný trest pre farára vzhľadom na skutok, ktorý spáchal, neprimeraný a v rodine obete môže posilniť pocit krivdy a bezmocnosti. Odborníčka na ľudské práva právnička Janka Debrecéniová upozornila, že kňazov skutok sa dá označiť aj za násilie páchané na ženách a dievčatách v jednej zo svojich najhorších podôb. Skonštatovala, že súd uložil farárovi trest na spodnej hranici trestnej sadzby. „Pretože sa udial voči dieťaťu, má sexualizovanú podobu, osoba, ktorá ho spáchala, zneužila svoju moc a navyše reprezentovala inštitúciu, ktorá si v spoločnosti uzurpuje právo byť morálnou autoritou,“ uviedla Debrecéniová.

Čítajte viac

Vanda Vavrová
 
© PEREX, 2015
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 28. 7. 2015 o 13:22 a aktualizoval ho o 18:49.