head3.png

Michal Hvorecký: Hovorme o slovenskom fašizme

Denník N, 23. 6. 2015

Už dlho sa nenaskytla vhodnejšia príležitosť hovoriť konečne nahlas a podrobne pravdu o slovenskom fašizme. Síce s oneskorením niekoľkých desaťročí, ale lepšie veľmi neskoro ako nikdy. Po tomto víkende už asi nikto nepochybuje o tom, že na Slovensku fašizmus žije, a to v rôznych podobách – od tichej a väčšinou mlčiacej, cez obľúbené kléro-verzie, pokusy glorifikovať Tisa, vojtaššákovské kulty a ezoterické mutácie árijskej pseudoduchovnosti až po tú najhlučnejšiu a násilnú, ktorú predstavujú neonacisti. Počet ľudí, ktorí sa v tejto krajine k jednej z foriem hlásia, hrozivo rastie. Ukázali to župné voľby, potvrdzujú to prieskumy a brutálne to predviedol sobotňajší pochod.

Slovenský fašizmus sa vyvíja rafinovane, čoraz lepšie sa organizuje, šíri sa nielen na futbalových štadiónoch, v krčmách a posilňovniach, ale aj v mnohých farnostiach, štátnych inštitúciách ako Matica slovenská, dokonca vo verejných knižniciach a hlavne na sociálnych sieťach, blogoch a v diskusných fórach.

Slovensko sa nikdy nedenacifikovalo. Ako by aj mohlo, keď sa ešte nevyrovnalo ani len s hrozným dedičstvom mečiarizmu. Štát po vojne takmer plynulo prešiel z jednej totality do druhej, vlastná minulosť sa viackrát manipulovala, až sa nastolil oficiálny obraz celonárodného antifašizmu, jeden z ideových pilierov socialistickej ČSSR. Samozrejme, blud, s radosťou šírený aj notorickými prevracačmi kabátov a arizátormi.

Ak sa nebodaj podarí širšiu spoločenskú diskusiu o tejto téme vyvolať a rozvíjať, nebude to vôbec príjemné. Zabolí to. Ale považujem to za nesmierne dôležité a malo by to zahŕňať mocných hore aj poslednú predajňu kresťanskej literatúry Lúč s Tisovým obrázkom na dverách. Inak sa nepohneme vpred a také soboty sa budú konať hocikedy. Keďže – ako sa vyjadril minister vnútra – polícii stačí, keď nikto nezomrie a mesto nezhorí.

Fašisti sa dnes s obľubou nazývajú vlastenci, nacionalisti, slušní ľudia či hrdí rodáci a médiá to od nich, netuším prečo, prevzali. Keď sa jeden z organizátorov sobotňajšieho bratislavského pochodu obdivne vyjadril o Hitlerovi, Topky to označili za „chybičku“. Väčšmi sa zlo banalizovať nedá. Navyše, na sobotňajšiu tribúnu by so svojimi názormi o migrantoch dokonale zapadli aj mnohí údajní liberáli, sociálni demokrati či konzervatívci.

V honbe za preferenciami sa ľavica s pravicou aj opozícia s vládou v zneužívaní fiktívnych problémov pre estrádny populizmus vzácne zhodujú. Politici sa v reakcii na nárast extrémizmu – česť zriedkavým výnimkám – zmohli iba na zúfalo podobnú rétoriku a doplnenie programu o trocha viac národného oného. Vždy sa nájde menšina, ktorá za všetko môže. Obrodenie je v tomto smere pravdepodobné asi ako výstavba mešity v Oščadnici.

Michal Hvorecký

Čítajte viac (zamknutý obsah)

 
© N Press, 2015
Článok uverejnil portál DennikN.sk v rubrike Komentáre 23. 6. 2015 o 17:13.