head3.png

Mimovládky oslovujú politické strany s návrhmi na ochranu ľudských práv

TASR / SME.sk, 2. 8. 2015

Obnoviť inštitút podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny, prijať zákon o životnom partnerstve, ale aj verejný záväzok desegregovať vzdelávanie. To sú niektoré z opatrení týkajúce sa ochrany ľudských práv, ktoré organizácie Iniciatívy Slovensko pre všetkých predkladajú politickým stranám a vyzývajú ich, aby sa k nim prihlásili vo svojich politických programoch pred parlamentnými voľbami 2016. Opatrenia sú rozdelené do šiestich oblastí ochrana ľudských práv, rómska menšina, zamestnanosť a sociálne veci, LGBTI ľudia, práva žien, migranti a ľudia so zdravotným postihnutím. Predkladané návrhy opatrení nadväzujú na memorandum, ktoré členovia Iniciatívy Slovensko pre všetkých zverejnili na začiatku mája.

Ako sa píše v materiáli, ktorý je uvedený na stránke Centra pre etnicitu a kultúru (CVEK), navrhovaný sumár opatrení nepredstavuje všetky kroky, ktoré je potrebné prijať. „Ich prijatie by však výrazne pomohlo vytvárať Slovensko, v ktorom sa každý človek môže cítiť dobre a rešpektovane,“ píše sa vo vyhlásení.

V oblasti ochrany ľudských práv sa okrem výzvy na obnovenie funkcie podpredsedu vlády pre ľudské práva a menšiny uvádza aj návrh prijať nový zákon o Národnom stredisku pre ľudské práva, ktorý by mal zabezpečiť finančnú nezávislosť tejto inštitúcie. Mimovládne organizácie považujú za dôležité takisto vytvoriť nezávislý inšpekčný orgán, ktorý by preveroval možný rasový motív pri podozreniach zo spáchania trestných činov, mučenia a krutého zaobchádzania zo strany polície.

Čítajte viac
 

Pozrite aj:

Slovensko pre všetkých: Návrhy MVO k formulovaniu politických programov

 
© Petit Press / TASR, 2015
Správu tlačovej agentúry TASR uverejnil portál SME.sk 2. 8. 2015 o 9:13 v rubrike Z domova.