head3.png

Ombudsmanka Dubovcová nepôjde na referendum

ČTK, SITA / Pravda.sk, 22. 1. 2015

Ombudsmanka Jana Dubovcová sa pred nadchádzajúcim referendom o rodine zastala homosexuálov. Ako jedna z prvých verejných činiteľov sa verejne postavila proti tomu, aby štát nesmel poskytnúť homosexuálom ďalšie práva. Nepociťujem obavy iniciátorov referenda, že by bola ohrozená tradičná rodina, ak by sme na Slovensku umožnili, aby snúbenci rovnakého pohlavia pred štátom ohlásili, že uzatvárajú manželstvo. Vývoj spoločenských vzťahov sa zastaviť nedá, povedala novinárom Dubovcová. Pripomenula, že viacero európskych štátov sobáše párom rovnakého pohlavia umožňuje. Slovensko, na rozdiel napríklad od Česka, ešte nezaviedlo ani registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia.

Dubovcová uviedla, že sa na februárovom plebiscite nezúčastní. „Nemá zmysel, aby som sa na referende zúčastnila a prispela k jeho platnosti,“ povedala Dubovcová, podľa ktorej voliči môžu odmietavý názor na referendové otázky vyjadriť aj tým, že v plebiscite hlasovať nebudú.

Verejná ochrankyňa práv takisto odmietla ďalšiu z referendových otázok, aby si homosexuáli nesmeli adoptovať deti. „S ohľadom na záujem detí nepovažujem za správne odmietnuť možnosť budúcich zmien, a znižovať tak šance detí na osobnú starostlivosť,“ upozornila Dubovcová. Doplnila, že slovenské zákony v súčasnosti uprednostňujú osvojenie dieťaťa manželmi a len výnimočne jednotlivcom. „Ak štát výnimočne dovoľuje iným osobám osvojenie dieťaťa, tak podmienky platia pre všetkých jednotlivcov rovnako. Sexuálna orientácia uchádzačov o osvojenie z právneho hľadiska nehrá žiadnu rolu,“ poznamenala.

Čítajte viac

 

© PEREX, 2015
Článok tlačových agentúr ČTK a SITA uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 22. 1. 2015 o 12:27 a aktualizoval ho o 14:41.

 

Pozrite aj: Nejdeme.sk

 


Tradičnú rodinu nikto nepodkopáva. Homosexuálne zväzky by hodnotu manželstva iba zvýraznili

Aktualne.sk

Manželstvo ako zväzok muža a ženy nikto nespochybňoval a ani nespochybňuje. Homosexuálne zväzky by hodnotu manželstva iba zvýraznili. Slovensko sa od tradičných hodnôt nijako neodchyľuje. Niet dôvod na obavy, že si na Slovensku budú deti osvojovať skupiny ľudí rovnakého pohlavia. Aj toto sú jedny zo záverov verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, ktorá sa bližšie pozrela na otázky blížiaceho sa referenda o rodine.

1. Nikto zväzok muž-žena nespochybňuje

2. Manželstvo si ohrozujeme my sami

3. Obavy z iných manželstiev tu nikto neriešil

4. Homosexuálne páry by manželstvo zvýraznili

5. Odklonili sa Španieli od hodnôt?

6. Osvojenie skupinami? Čo to je?

7. Milujúca teta má smolu. Je lesbička

Čítajte viac
 
Stanislava Harkotová

 
© Centrumholdings.sk, 2015
Článok uverejnil portál Aktualne.sk v rubrike Slovensko/Spoločnosť 22. 1. 2015 o 13:30.