head6.png

Pápežovo gesto k ženám je len symbolické

Pravda, 23. 11. 2016

Ženy v Poľsku sa nedávno vzbúrili proti snahe úplne zakázať interrupcie. V Taliansku a iných štátoch zas zápasia s „výhradami vo svedomí“ lekárov, ktorí odmietajú umelé prerušenie tehotenstva aj za cenu ohrozenia života matky. V Amerike protestujú proti Donaldovi Trumpovi, ktorý sa v predvolebnej kampani vyhrážal „istými formami trestu“ pre ženy, ktoré podstúpia interrupciu. V tejto atmosfére sa pápež František rozhodol ukončiť Rok milosrdenstva vyhlásením, ktorým dal všetkým katolíckym kňazom možnosť udeliť odpustenie ženám, ktoré podstúpili interrupciu. Túto možnosť mali počas roka, teraz ju predĺžil na neurčito. „Neexistuje žiadny hriech, na ktorý by nedosiahla Božia milosť a ktorý by nedokázala zmyť, ak nájde kajúcne srdce, ktoré túži po zmierení,“ uvádza v apoštolskom liste, ktorý v pondelok zverejnil Vatikán v ôsmich jazykoch.

Predtým mohli rozhrešenie ženám po umelom prerušení tehotenstva udeliť len biskupi alebo osobitní spovedníci jednotlivých diecéz. Teraz sa síce táto právomoc rozširuje na všetkých kňazov, zostáva však len možnosťou. Aj preto viaceré médiá predpokladajú, že v praxi nebude mať až taký veľký dosah. A to aj napriek tomu, že pápež vo svojom liste upozorňuje kňazov, že keď spovedajú, mali byť mať „otvorené srdce, pretože každý kajúcnik je pripomienkou toho, že on sám je hriešnik“.

Na druhej strane pápež jasne označil umelé prerušenie tehotenstva za ťažký hriech. A na tlačovej konferencii vo Vatikáne to zdôraznil aj arcibiskup Rino Fisichella, ktorý odmietol špekulácie, že pápežovým rozhodnutím sa bude umelé prerušenie tehotenstva považovať za menší hriech. Pápež vlani hovoril o utrpení žien, ktoré podstúpili interrupciu, s tým, že stretol veľa takých, ktoré urobili „trýznivé a bolestivé rozhodnutie“ a je si vedomý tlaku, ktorý ich vedie k takému rozhodnutiu.

Revolúcia to nie je ani podľa Šarloty Pufflerovej zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť. „Ide o základné práva žien a cirkev by sa do toho nemala miešať. Rozhodovať o svojom tele je výsostné právo každej ženy. Týka sa to žien akéhokoľvek vyznania – teda aj katolíckeho. Základné ľudské práva nám nikto neudelil ani nám ich nemôže odňať, teda ani cirkev, narodili sme sa s nimi,“ povedala Pufflerová pre Pravdu.

Tiež upozornila, že cirkev zároveň zakazuje antikoncepciu i vzdelávanie vrátane sexuálnej výchovy. „Pritom ide o najúčinnejšiu prevenciu neželaných tehotenstiev aj interrupcií. Cirkev to potom prezentuje, ako keby ženy chceli iba chodiť na interrupcie, hoci ženy sa chcú najmä slobodne rozhodovať o čase a počte detí, ktoré sa im narodia – čo je tiež ich právo – a interrupcia je pre ne až krajným riešením,“ povedala Pufflerová.

Ako pápežov odkaz teraz ovplyvní rôzne hnutia, ktoré v mnohých krajinách presadzujú zákaz interrupcií, zostáva otázne. „Tieto skupiny si z toho vezmú to, čo sa im práve hodí, lebo manipulujú s verejnou mienkou,“ uzavrela Pufflerová.

Čítajte viac

Daniela Balážová
 
© PEREX, 2016
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Svet 23. 11. 2016 o 16:00.