head3.png

Politikov práva žien nezaujímajú, z Ústavy si robia trhací kalendár!

Topky.sk / SME.sk, 4. 6. 2021

Síce na ňu poslanec Čepček pri vstupe do parlamentu prisahal, práva zakotvené v Ústave SR už nerešpektuje! Právnička Janka Debrecéniová bola hosťom podcastu denníka SME, kde sa venovala rozboru návrhu zákona z dielne poslanca Martina Čepčeka. Ten interrupcie, ktoré sú na rekordne najnižšom čísle, prirovnáva ku genocíde národa. O sexe sa vyjadruje, ako o činnosti, ktorá je prezentovaná na úrovni poobednej kávy.

Už aktuálny stav, kedy si ženy za interrupcie bez udania dôvodu platia, je podľa Debrecéniovej v rozpore s medzinárodným právom. Hoci si Slovensko nevedie presné štatistiky o dôvodoch interrupcií, zväčša prevládajú ekonomické, ale aj sociálne dôvody, ako aj znevýhodnenie žien s malými deťmi na trhu práce. Siahanie na právo telesnej integrity ide podľa Debrecéniovej ruka v ruke s porušovaním práv pri pôrodoch.

Debrecéniová v podcaste upozornila na skutočnosť, že ak by išlo o znásilnenie, stanovisko by musel poskytnúť aj prokurátor. Ak by žena však chcela ísť na interrupciu, mohol by si uplatniť výhradu vo svedomí. „Je to absolútne nebývalý jav, pretože toto nie je koncept, ktorý sa vzťahuje na prokurátorov. Inými slovami, akoby mal prokurátor povedať, že takýto násilný trestný čin na žene je v poriadku a on má problém s tým, aby podstúpila interrupciu,“ poznamenala právnička s tým, že toto nemá obdobu nielen v našom, ale aj iných právnych poriadkoch.

Čítajte viac
 

Vypočujte si:

 
© Zoznam / Petit Press, 2021
Článok uverejnil portál Topky.sk v rubrike Domáce 4. 6. 2021 o 8:01.
Rozhovor uverejnil portál denníka SME v spravodajsko-publicistickom dennom podcaste Dobré ráno 2. 6. 2021 o 23:360.