head4.png

Pôrod nemá byť Survivor

Zenyvmeste.sk, 30. 5. 2015

Odsudzujeme porušovanie ľudských práv v ďalekej cudzine, no keď sa deje u nás, až na pár občianskych aktivistiek to, zdá sa, nikoho nezaujíma. A ešte aj tie neraz považujeme za čudné. Veď bojujú proti niečomu, čo sa dá vydržať. Na facebooku často lajkujeme dojímavé obrázky žien s ich čerstvo narodenými deťmi. Pohoda, usmiati lekári, intimita matky s dieťaťom. Radosť zo zrodenia nového života, hlboká pokora pred silou prírody. Od našej pôrodníckej reality však majú tieto obrázky asi tak ďaleko ako ružová romantika Rosamunde Pilcherovej od bežného manželstva…

Začítala som sa do publikácie Ženy – Matky – Telá, ktorú vydali dve občianske združenia: Občan, demokracia a zodpovednosť a Ženské kruhy. Sú v nej výsledky monitoringu o dodržiavaní ľudských práv žien, a sčasti aj novorodencov, v našich pôrodniciach. A je to, veru, smutné čítanie. Mnohým ženám sa pri ňom vybavia hrôzy, ktoré zažili na vlastnej koži. Len ich potlačili hlboko vo svojom vnútri. Prekryli veľkým úsmevom a slovami ako „nejako som to vydržala a hlavne, že mám zdravé dieťa“. Len psychológovia vedia, ako často sa táto náplasť zvykne odliepať a čo sa potom deje v našom vnútri.

Nie, toto nie je o tom, že nemocnice sú preplnené, lekári a sestričky majú toho veľa, sú unavení z nadčasov a atmosféra medzi nimi je dusivá, lebo peniaze…. Ani o tom, že v mnohých nemocničných zariadeniach je hrdinstvom čo i len vstúpiť do kúpeľne či vojsť na wc. Toto je o tom, že v našich pôrodniciach sa porušuje zákon o poskytovaní zdravotníckej starostlivosti, ako aj ľudské práva žien.

Čítajte viac

Monika Bothová
 

Pozrite aj:

Stiahnite si:

 
© Webinak, 2015
Článok uverejnil portál Zenyvmeste.sk 30. 5. 2015 v rubrike Titulka/Stĺpček.