head5.png

Prezident: Musíme utečencom pomôcť, inak vyhrá fašizmus

Topky.sk, 7. 9. 2015

Prezident SR Andrej Kiska si myslí, že v diskusii o utečeneckej kríze treba na Slovensku pokračovať. „Nie pre kvóty a solidaritu medzi krajinami v Európskej únie, ale kvôli ľudským bytostiam, ktoré potrebujú pomoc a aj kvôli nám samým,“ uviedol v dnešnom vyhlásení k utečeneckej kríze.

Ako pripomenul, pre mnohých ľudí, ktorí opúšťajú svoje krajiny, ide o otázku života a smrti, ale v prípade Slovenska ide o jeho srdce a charakter. „Akou krajinou chceme byť a čo sme ochotní pre ňu spraviť. Zápas o náš vlastný charakter, o srdce nášho Slovenska prehráme, ak nebudeme ako občania a politici rozlišovať medzi strachom z neznámeho a otvorenou nenávisťou, pohŕdaním ľudskými životmi, extrémizmom, xenofóbiou a fašizmom,“ upozornil prezident.

Podľa neho treba odlišovať medzi prirodzeným ľudským strachom z neznámeho a prejavmi neznášanlivosti, ktoré treba nahlas odmietnuť. Poukázal na to, že vyjadrenia o utečencoch ako o pravdepodobných teroristoch alebo ekonomických špekulantoch nie je strach z neznámeho, ale sú to heslá xenofóbie a extrémizmu. „Ak sa ostatní prispôsobíme a budeme mlčať alebo odvracať zrak, potom potichu tolerujeme heslá o bielom Slovensku,“ podčiarkol.

Zároveň poďakoval a vyslovil uznanie všetkým občanom, ktorí spontánne a bez politickej podpory namiesto „my na Slovensku nemôžeme, povedali – aj my na Slovensku pomôžeme“. „Títo ľudia dokazujú, že slová ako dobro, súcit, porozumenie sú trvalou hodnotou ľudí na Slovensku,“ dodal Kiska.

Bezpečnosť Slovenska podľa prezidenta SR Andreja Kisku neohrozí prijatie niekoľko stoviek alebo tisícok ohrozených ľudí. Tí ani nerozložia slovenské hodnoty a spôsob života. „Som presvedčený, že našu krajinu nemôže ohroziť prijatie ľudí, ktorí by predstavovali niekoľko stotín percent našej populácie,“ podčiarkol v dnešnom vyhlásení k utečeneckej kríze. Kiska takto reagoval na niekoľkomesačnú diskusiu, ktorá sa na Slovensku vedie na politickej, ale aj verejnej úrovni.

Upozornil, že pokiaľ sa neobjavil návrh Európskej komisie na povinné kvóty na prerozdelenie migrantov do členských krajín Európskej únie, tak utečenecká problematika nebola na Slovensku vnútropolitickou témou. „Kým sa neobjavilo slovo kvóty, o utečencoch sa nehovorilo na rokovaniach vlády ani parlamentu. Ako akútny problém krajiny ich nevnímala ani väčšina našich občanov,“ poznamenal.

Čítajte viac

 
© Zoznam, 2015
Správu publikoval portál Topky.sk 7. 9. 2015 o 13:00 v rubrike Domáce.

 

Pozrite aj:

Vyhlásenie prezidenta Kisku k téme utečencov