head2.png

Prípad žilinského učiteľa bude riešiť inšpekcia

Pravda.sk, 30. 7. 2015

Ďalšiu školu čaká štátna školská inšpekcia pre podozrenie, že sa na nej mohol šíriť extrémizmus. Tentoraz ide o katolícku strednú odbornú školu v Žiline, ktorej učiteľ mal na sociálnych sieťach a svojej webovej stránke chváliť Hitlera, šíriť nenávisť voči Židom či homosexuálom, či odpor voči demokracii. Riaditeľ školy sa od medializovaných výrokov učiteľa dištancoval. „Učí na našej škole dva a pol roka. O jeho údajných antisemitských výrokoch z rokov 2010 až 2013 vedenie školy nevedelo a ak sú pravdivé, tak sa od nich určite dištancujeme,“ uviedol Viliam Riško, riaditeľ Strednej odbornej školy sv. Jozefa Robotníka v Žiline, ktorej zriaďovateľom sú Saleziáni don Bosca. Riaditeľ sľubuje, že „opatrenia budú určite vyvodené, ale najprv sa s daným učiteľom stretnem a vypočujem si osobne aj druhú stranu“.

Učiteľ svoju webovú stránku medzitým zmenil a tvrdí na nej, že výroky, ktoré sú mu prisudzované, vraj nikdy nevyslovil ani nenapísal.

Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov pripomenul, že pre riaditeľov škôl môže byť ťažké odhaliť učiteľa s extrémistickými názormi. Na rovnaký problém môže naraziť aj štátna školská inšpekcia. „Som trochu na pochybách, či budú mať inšpektori dosť vedomostí o rôznych formách extrémizmu, lebo odhaliť ho v rôznych názorových prúdoch môže byť problém. Treba na to skúsenosti,“ dodal Sopko. Inšpekcia by podľa neho v tejto oblasti mala spolupracovať s tretím sektorom. „Zároveň by mala pôsobiť skôr preventívne, aby riaditelia z toho nemali strach,“ dodal Sopko.

Poslanie učiteľa sa vzťahuje aj na jeho voľný čas a šírenie nenávisti zo strany pedagóga ovplyvňuje aj žiakov, upozornila Šarlota Pufflerová z občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť. „Môže to v nich vytvárať podhubie pre predsudky, pre správanie, ktoré do budúcna môže byť diskriminačné a tiež smerovať k nejakým trestným činom,“ povedala Pufflerová. Je to podľa nej presný opak toho, čo by žiaci od učiteľov mali dostať.

Čítajte viac

Daniela Balážová

 

Pozrite aj:

Môže robiť takýto človek učiteľa? U nás zjavne áno

 
© PEREX, 2015
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 30. 7. 2015 o 13:00.