head5.png

Protest proti stredovekému poľskému zákonu aj u nás

Plus 7 dní, 3. 10. 2016

Solidárne a v čiernom. Aj Slovenky dnes protestujú proti sprísneniu zákona o interupciách v susednom Poľsku. Tamojší parlament totiž schválil návrh, ktorý zakazuje interupcie aj v prípade znásilnenia, incestu či vážnej deformácie plodu. K vyše 50 poľským mestám, kde sa organizujú protesty sa pridávajú aj ženy z EÚ, USA či Kanady.

V Bratislave sa bude protestovať pred Poľským inštitútom. Ženy sa zvolávajú cez facebook. Podľa organizátorov bratislavskej demonštrácie vyšla v máji tohoto roku v  časopise The Lancet vedecká štúdia o interrupciách. Zahŕňa dáta z rokov 1990 až 2014 pre všetky svetové regióny. Štúdia sa okrem iného zameriavala aj na súvis medzi priemerným počtom interrupcií a tým, či sú interrupcie nejako postihované zákonmi.

Tamojší parlament totiž schválil návrh, ktorý zakazuje interupcie aj v prípade znásilnenia, incestu či vážnej deformácie plodu. K vyše 50 poľským mestám, kde sa organizujú protesty sa pridávajú aj ženy z EÚ, USA či Kanady.

Ukázalo sa, že medzi krajinami s prísnejšími a voľnejšími zákonmi neexistuje zásadný rozdiel v priemernom počte interrupcií. Krajiny s najprísnejším režimom dokonca vykazujú v priemere o niečo viac interrupcií.

Čítajte viac
 

Video z protestu:

Šarlota Pufflerová – od 1:10 min.


 
jb
 
© News and Media Holding, 2016
Článok uverejnil portál Pluska.sk 3. 10. 2016 o 17:55.