head5.png

Referendum pod taktovkou katolíckych biskupov?

Pravda.sk, 5. 2.2015

Stojí za vyhlásením referenda skutočne len iniciatíva zdola? Aliancia za rodinu, ktorá ho iniciovala, na to rada poukazuje. Zaštiťuje sa 120 mimovládnymi organizáciami, ktoré sa k nej pridali, a referendum nazýva občianskou aktivitou. Pravda je však niekde inde. Zhruba polovica týchto organizácií či hnutí funguje s podporou katolíckych biskupov. Kto teda spustil všeľudové hlasovanie? Občiansky sektor alebo katolícka cirkev?

Na to, že veľká časť mimovládok pôsobí s rôznou formou podpory Konferencie biskupov Slovenska (KBS), upozornilo denník Pravda občianske združenie Spoločnosť Prometeus. Pravda si sama preverila ich zoznam a prezrela webové stránky, asi tridsiatka mimovládok ich však nemá. Zistila, že minimálne v ôsmich združeniach je priamym zriaďovateľom Konferencia biskupov Slovenska. Približne polovica všetkých združení Konferenciu biskupov Slovenska uvádza ako sponzora, partnera či spolupracujú s okolitými farnosťami a diecézami.

Roman Hradecký zo Spoločnosti Prometheus sa pýta, či v súvislosti s referendom za týchto okolností ide stále o občiansku iniciatívu. „Vyvstáva otázka, akú úlohu hrá katolícka cirkev v tomto referende. Skutočne má druhá strana rovnaké možnosti reagovať a otvorene diskutovať k problematike referenda?“ Podľa Hradeckého pôvod viacerých združení, ktoré sa vzťahujú ku katolíckej cirkvi, dokazuje, že ide od začiatku o falošnú hru. Podľa neho je zo 120 združení s katolíckou cirkvou spojených 87.

Politológ Tomáš Koziak si myslí, že za týchto okolností sa nedá hovoriť o občianskej iniciatíve a môže ísť o skrytú snahu katolíckej cirkvi presadiť jej hodnoty do zákonov. Podľa neho rôzna forma podpory organizácií od kňazov napovedá, že o zámere Aliancie za rodinu museli vedieť. „Ich základným cieľom môže byť snaha zakotviť prostredníctvom referenda hodnoty, ktoré presadzujú, do právneho rámca Slovenskej republiky,“ hovorí politológ. Koziak pripomenul, že Konferencia biskupov Slovenska nemôže teraz strkať hlavu do piesku a tváriť sa, že s referendovou iniciatívou nemá nič spoločné. Dištancovanie sa od nej je podľa neho len snaha biskupov zahmlievať pravdu.

Čítajte viac

Lucia Krbatová

 
© PEREX, 2015
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 5. 2. 2015 o 20:00 a aktualizoval 6. 2. 2015 o 7:00.