head1.png

Rok prezidenta Andreja Kisku

SME.sk, 14. 6. 2015

Prezident po roku neprekvapil. Výzvy ho ešte len čakajú. Pred rokom takmer o 20 percent porazil svojho protikandidáta Roberta Fica. Aký bol prvý rok Andreja Kisku? Časť verejnosti a ľudskoprávnych aktivistov zarazil prezidentov postoj pred februárovým referendom o rodine. Sporné otázky, ktoré pripravila Aliancia za rodinu, dal prezident preskúmať Ústavnému súdu, ktorý tri zo štyroch odobril. Kiska vzápätí oznámil, ako bude hlasovať o troch otázkach, ktoré upierali práva homosexuálom. V referende odmietol ich sobáše, adopcie detí pármi rovnakého pohlavia, hlasoval však proti možnosti odmietnuť sexuálnu výchovu v školách.

„Vidím uňho pomerne silný konzervativizmus. Ak chce byť prezidentom všetkých ľudí, ktorí tu žijú, tak ním má naozaj byť a nepripájať sa takto mocensky k väčšine,“ hovorí Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť. Kiskovu deklaráciu, ako bude hlasovať, považuje za neospravedlniteľnú. „Z pozície najvyššieho ústavného činiteľa by mal k otázkam, ktoré rozdeľujú spoločnosť, pristupovať diskrétnejšie,“ myslí si aj Grigorij Mesežnikov (IVO).

Debrecéniová má aj ďalšiu výhradu. Oblasť práv žien a homosexuálov podľa nej Kiska prehliada. „Zloženie ľudí v jeho bezprostrednej blízkosti tiež nie je veľmi rodovo vyvážené.“ Očakáva, že prezident bude viac tlačiť na vládu a parlament, aby prijali zákony na ochranu práv LGBTI komunity.

Klára Orgovánová z Rómskeho inštitútu upozorňuje, že Kiska sa aj v otázke rómskej menšiny angažoval len povrchne. Návšteva rómskych osád podľa nej nestačí na to, aby sa postavenie menšiny zlepšilo. „V tejto závažnej téme neprekročil zľahčujúci a povrchný postoj väčšiny slovenských politikov.“ Po nástupe do paláca Kiska urobil rozhodnutia, ktoré zlepšili justíciu, v tomto trende však podľa Orgovánovej už nepokračoval. „Vplyv svojho úradu ani svoj osobný nevyužíva naplno a originálne. Mám pocit, že už po krátkom čase ho prevážila úradnícka formálnosť.“

Čítajte viac

Lucia Krbatová, Daniela Jancová
 
© Petit Press, 2015
Článok uverejnil portál SME.sk 16. 6. 2015 v rubrike Domov.