head2.png

Rozviesť sa bude ťažšie? Do vlády idú sporné paragrafy

Pravda.sk, 3. 3. 2015

Rozviesť sa už bude ťažšie a ešte horšie sa bude dohadovať starostlivosť o dieťa po rozvode. Do najdôležitejšieho zákona, ktorý upravuje manželstvo, ale aj rozvod, sa dostali kontroverzné návrhy. Návrh novely zákona o rodine, ktorý ticho prešiel v období pred referendom pripomienkovým konaním, obsahuje novú zásadu. Tá hovorí, že pre všestranný a harmonický vývin dieťaťa je najvhodnejším stabilné prostredie rodiny tvorenej otcom a matkou dieťaťa. Táto veta v zákone môže podľa expertov viesť k zneužitiu zo strany tých, čo budú chcieť rozvod umelo naťahovať.

Oveľa viac do slobody rozvedeného rodiča zasahuje aj ďalšia podmienka v novele. Podľa nej sa s dieťaťom bude môcť odsťahovať do iného ako susedného okresu iba so súhlasom expartnera. Podľa niektorých právnikov to môže byť v rozpore s ústavou. Zmeny v zákone pripravil rezort spravodlivosti. Do diskusií zapojil okrem právnikov aj Alianciu za rodinu, ktorá iniciovala februárové referendum. Kto je konkrétne autorom sporných ustanovení, nie je jasné. Ak zákon prejde vládou a potom parlamentom, platiť by mal od júla.

Zásada o najvhodnejšom prostredí pre dieťa môže podľa ústavného právnika Eduarda Báránya ovplyvniť rozhodovanie súdov pri rozvodoch a tlačiť ich k zachovaniu manželstva. „Je to prinajmenšom výkladové pravidlo pre iné ustanovenia – ďalšie paragrafové znenie a môže vplývať aj na rozhodovaciu prax súdov. Bude to tlačiť súdy k zachovaniu manželstva,“ myslí si Bárány.

Právnička Janka Debrecéniová poukazuje, že toto ustanovenie popiera realitu mnohých rodín. Upozorňuje napríklad na situáciu, keď deti vyrastajú s matkou a jej rodičmi, čo môže byť pre deti oveľa lepšie, ako keby vyrastali napríklad v rodine s násilníckym otcom. „To, čo sa dostalo do základných zásad, vnímam ako symbolickú a veľmi nešťastnú deklaráciu, ktorá vo svojej podstate stigmatizuje všetky deti a rodiny, ktoré z rôznych dôvodov nie sú úplné v zmysle, v akom ich chápe jedna časť spoločnosti,“ hovorí Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

Pre ľudí, ktorí by v rozhodovaní mohli mať iné ambície ako najlepšiu ochranu práv detí a práv žien, to podľa Debrecéniovej môže byť pomôcka, ktorá by mohla byť účelovo zneužitá. „Bude závisieť od toho, aby sudcovia a sudkyne a ďalší ľudia s rozhodovacími právomocami rozumeli, o čo ide napríklad pri násilí páchanom na ženách, a vedeli tento fenomén odhaliť,“ zdôrazňuje Debrecéniová. Pripomína, že ak je vzťah medzi ľuďmi rozvrátený alebo ak ho chce jeden z partnerov skončiť, nútené spolužitie ho nemôže zrazu spraviť stabilným. „Súdy by to mali mať na pamäti,“ dodáva.

Návrh novely prináša aj ďalšiu neistotu a obmedzenia napríklad pre slobodné alebo rozvedené matky s deťmi. Ak sa budú chcieť presťahovať do inej časti Slovenska, budú potrebovať súhlas bývalého partnera. Podľa sudkyne okresného súdu, ktorá sa venuje agende maloletých detí, v novelizovanom zákone o rodine je viacero nedostatkov. Úpravu, keď rodič musí pri sťahovaní sa do iného okresu požiadať o súhlas druhého rodiča, považuje za protiústavný krok. „Ide tam o obmedzovanie voľného pohybu a niekto by to mal napadnúť na Ústavnom súde,“ povedala sudkyňa, ktorá si nepriala zverejniť svoje meno. Dodala, že novelu pripomienkovali viacerí sudcovia ešte predtým, ako šla do pripomienkového konania.

Čítajte viac

Zlatica Beňová, Daniela Balážová

 
© PEREX, 2015
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 3. 3. 2015 o 11:00.