head3.png

Slovensko bude v roku 2060 jednou z troch najstarších krajín Európy

TASR / Teraz.sk, 12. 3. 2015

Demografická budúcnosť Slovenska nie je optimistická. Výrazné starnutie obyvateľov v krajine je nezvratné. Vyplýva to z údajov, ktoré publikovali výskumníci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Inštitútu informatiky a štatistiky (Infostat) v Demografickom atlase SR, ktorý vo štvrtok predstavili v priestoroch fakulty. Postupné starnutie obyvateľov prinesie ekonomické a sociálne problémy, upozorňujú. „Starnutie obyvateľstva na Slovensku prebieha už od roku 1990 veľmi výrazne,“ uviedol prodekan fakulty Branislav Bleha.

Aj napriek tomuto trendu Slovensko stále patrí z pohľadu veku obyvateľov medzi tri najmladšie krajiny. Bleha však upozorňuje, že tento trend sa zmení a v roku 2060 už budeme patriť medzi tri najstaršie krajiny v Európe. „Konzekvencie sú celkom zrejmé, pretože, ak sa počet dôchodcov zvýši trojnásobne, tak dôchodkové zaťaženie jednoducho stúpne. Bez ohľadu na výkonnosť ekonomiky. Nie je možné, aby to neprinieslo nejaké ekonomické a sociálne problémy,“ vysvetlil Bleha, ktorý je jedným z autorov publikácie.

Okrem starnutia obyvateľstva Slovensko zápasí napríklad aj s nízkou plodnosťou. Kým ešte na konci 80. rokov pripadali na ženu dve deti, na prelome milénií to už bolo pod úrovňou 1,3 dieťaťa.

Čítajte viac
 

© TASR, 2015
Článok uverejnil spravodajský portál tlačovej agentúry TASR Teraz.sk v rubrike Slovensko 12. 3. 2015 o 14:20.

 

Pozrite aj: