head4.png

Téma rodovej rovnosti a ľudských práv žien sa na Slovensku zneužíva

Pravda, 7. 3. 2016

Téma rodovej rovnosti a ľudských práv žien je podľa Šarloty Pufflerovej na Slovensku zneužívaná. Upozorňuje, že to, k čomu sa budúci poslanci zaviazali podpisom pod tzv. „Deklaráciu o rodine“, je v rozpore s poslaneckým sľubom, ktorý musia pri vstupe do parlamentu zložiť. Preto by sa mali od deklarácie vopred verejne dištancovať. Podľa neoficiálnych výsledkov deklaráciu podpísalo celkovo 22 budúcich poslancov. V podstate sa tým zaväzujú, že budú porušovať medzinárodné záväzky Slovenska, ktoré sa týkajú ľudských práv. Deklarácia totiž hovorí o tom, že budú presadzovať nielen návrhy z neúspešného referenda, ale aj odstránenie kvóra pre platnosť referenda a odmietať niektoré medzinárodné dohovory. Tŕňom v oku je im najmä Istanbulský dohovor, ktorý sa týka ochrany žien pred násilím. Vystupuje proti nemu aj Konferencia biskupov Slovenska.

KDH samo ponúklo aktivistom aliancie miesta na kandidátke a podľa Šarloty Pufflerovej teraz žne to, čo zasialo. „Celá akcia najviac poškodila KDH, ale samo má maslo na hlave. Vypustili z fľaše džina, ktorý tu bude ešte dlho šarapatiť,“ pripomenula Pufflerová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť. Tiež si myslí, že aliancia sa bude snažiť svoju agendu presadzovať cez iné strany. Podotkla, že tým, že KDH nateraz opúšťa parlament, sa nedá povedať, že odchádza aj táto téma.

Pufflerová predpokladá, že v situácii, keď sa hľadá spôsob, ako zostaviť nejakú vládu, pôjde téma pro-life aktivistov nateraz do úzadia. „Strany budú hľadať, čo ich spája a na tomto by sa mohli nedohodnúť. Teraz pôjde táto téma bokom, ale to neznamená, že netreba byť v strehu. Môže byť otázkou času, kedy ju zas niekto vytiahne, aj keď to nie je agenda Smeru ani SaS,“ poznamenala.

Čítajte viac

db
 
© PEREX, 2016
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 7. 3. 2016 o 16:00.