head3.png

V pôrodnici tehotné ženy zažijú aj zastrašovanie a násilie

TV Joj, 8. 2. 2018

Uplynulo iba niekoľko mesiacov od zverejnenia kontroverzného dokumentu o dianí v našich pôrodniciach a opäť sa objavili obvinenia o porušovaní práv žien. Aktivistky podrobne opisujú znevažovanie, zastrašovanie a zastarané medicínske postupy. Aktivistky zbierali fakty od roku 2014. V súčasnosti formou knižnej publikácie tvrdia, že slovenské ženy sú v pôrodniciach nútené do polohy v ľahu a vyväzovania nôh. Nástrihy hrádze sú rutinnou záležitosťou a ľudovo nazývané „skákanie po bruchu“ je tiež bežnou praxou.

„V pôrodniciach sú masívne a systémovo porušované ľudské práva žien,“ uviedla Janka Debrecéniová z občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

„Od zastrašovania, manipulácie žien, cez neumožnenie slobodnej voľby pôrodnej polohy, ktorá v zmysle medzinárodných zdravotníckych štandardov je považovaná za veľmi účinnú formu úľavy od bolesti, až po znevažovanie a krik. Celkovo sa dá povedať že pri každej pôrodnej fáze dochádza k porušovaniu ľudských práv žien,“ dodáva Janka Debrecéniová.

Len nedávno dokument mladej autorky Zuzany Límovej vyvolal veľký záujem verejnosti a minister sľuboval nápravu. V dokumente sa objaví doktor, ktorý vysvetľuje ako ženu kričiacu na pôrodnej sále uzemnil fackou. Samotný minister sa vyjadril k dokumentu: „Pokiaľ by to bol čo i len jeden prípad, aj to je vážna situácia.“

Čítajte viac

Eva Bariová

Noviny.sk Slovensko