head1.png

V školách sa cez branný výcvik šírili bludy

Pravda.sk, 13. 10. 2015

Polovojenská organizácia blízka pravicovému extrémizmu podsúvala žiakom v základných školách hlúposti. Potvrdila to Štátna školská inšpekcia po kontrole v školách, ktoré povolili tejto organizácii uskutočniť „branný výcvik“ spojený s prednáškou. Inšpekcia od riaditeľov žiada opatrenia, aby sa už takáto situácia neopakovala.

V základných školách v Ludaniciach a Preseľanoch v okrese Topoľčany vystúpilo minulý školský rok združenie aj s prezentáciou s nadpisom Aké územia obýva náš národ. Na snímke bola mapa štátov, kde žije prevažne obyvateľstvo patriace k slovanskej jazykovej skupine, rozhodne však nepatrí k neexistujúcemu slovanskému národu.

V prezentáciách bolo okrem toho veľa gramatických chýb a vulgarizmus. „Prednáška nemala nič spoločné s vlastenectvom a národným cítením, čo vytvorilo predpoklady na negatívne ovplyvňovanie postojov žiakov k vlastenectvu a ich dezorientáciu,“ uvádza sa v správe Štátnej školskej inšpekcie z kontroly v týchto školách.

Šírenie takýchto prezentácií je v rozpore s tým, čo má škola ponúkať, myslí si Šarlota Pufflerová z občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť. „Určite to nie je v duchu výchovy k ľudským právam. Považujem to za niečo, čo je v rozpore s tým, aký má byť duch školy a čo má ponúkať ako inštitúcia, ktorá vychováva k demokracii a ľudským právam,“ hovorí Pufflerová.

To, aké opatrenia školy prijmú, je podľa hlavnej školskej inšpektorky v prvom rade na samotných riaditeľoch. Ak ich inšpekcia nebude považovať za dostatočné, budú žiadať o ich dopracovanie. Z opatrení musí byť podľa hlavnej školskej inšpektorky Viery Kalmárovej zjavné, že taká situácia sa nebude znova opakovať. Školy po prijatí opatrení opäť čaká kontrola.

Aj podľa Pufflerovej bude prevencia takej situácie na samotných školách. Ak by takéto aktivity v danej škole pokračovali, riaditelia by mali byť odvolaní. Zodpovednosť však podľa nej nesú aj vláda a štát. „Samotnou inšpekciou sa to nevyrieši. To, že sa takéto prípady stali, je aj dôsledkom toho, ako sa celkovo pracovalo alebo pracuje s témami výchovy k ľudským právam,“ pripomína Pufflerová.

Čítajte viac

Daniela Balážová
 
© PEREX, 2015
Článok uverejnil portál Pravda.sk 13. 10. 2015 o 7:00 v rubrike Správy/Domáce.