head5.png

Verejnou ochrankyňou práv je Mária Patakyová

Trend.sk / SITA, 8. 2. 2017

Mária Patakyová, ktorú nominovala vládna strana Most-Híd, sa stala novou ochrankyňou verejných práv. Na hlasovaní sa zúčastnilo 140 poslancov, z čoho štyri hlasovacie lístky boli neplatné. Za Patakyovú v tajnej voľbe hlasovalo 75 poslancov, proti bolo 38 a hlasovania sa zdržalo 23 zákonodarcov. Ako povedala Patakyová v pondelok členom ľudskoprávneho výboru NR SR na vypočutí kandidátov na ombudsmana, jej ambíciou bude dotvoriť nezávislosť kancelárie verejného ochrancu ľudských práv. Ombudsman musí byť bez záväzkov k akýmkoľvek ďalším subjektom v štáte. Odborníčka v oblasti práva a prorektorka Univerzity Komenského pre legislatívu chce tiež posilniť rozpočet úradu, ako aj spoluprácu s inými inštitúciami, regiónmi aj so zahraničím. Žiada, aby sa verejný ochranca práv zúčastňoval na pripomienkových konaniach pri prijímaní niektorých zákonov. Medzi priority radí ochranu zadržiavaných osôb, detí a seniorov a plánuje sa venovať aj prieťahom v súdnych konaniach. Na záver dodala, že „orgány verejnej správy by mali úrad ombudsmanky viac rešpektovať“.

Nezávislosť, apolitickosť, nezaujatosť a odhodlanosť, to je kvarteto, ktoré bude pre novozvolenú verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú určujúce. Ako v stredu po tajnej voľbe v parlamente uznala, mnohé zo správ jej predchodkyne Jany Dubovcovej boli v parlamente vnímané v istom politickom kontexte. „Dúfam, že sa podarí otočiť kormidlo vo vnímaní toho, čo ombudsman robí, teda že robí dobrú službu samotným orgánom verejnej správy,“ povedala.

Patakyová v úrade začína zložením sľubu, Dubovcová je v úrade do 28. marca. „V ten deň zložím sľub, aby bola kontinuita. Dovtedy musím neskutočne veľa vecí urobiť v mojom doterajšom pôsobení, a na to sa teraz budem sústrediť,“ povedala s tým, že si váži profesionalitu výkonu doterajšej ombudsmanky. Dodala, že bude ťažké porovnávať ju s Dubovcovou, keďže „každý má ambíciu dať výkonu funkcie svoj vlastný obraz“. „Policajné zásahy sú vážna oblasť, kde dochádza k obmedzovaniu slobôd a treba jej venovať náležitú pozornosť,“ uzavrela Patakyová na margo témy, ktorej sa v poslednej dobe Dubovcová venovala.

Čítajte viac
 

Pozrite aj:

 
© SITA/News and Media Holding, 2017
Správu tlačovej agentúry SITA uverejnil portál eTrend.sk v rubrike Ekonomika 8. 2. 2017.

Foto: SITA – Marek Mrviš