head6.png

Zastavte Kotlebu, vyzývajú umelci

Pravda.sk, 29. 9. 2015

Dnes sme to my, zajtra sa to môže stať vám. Týmito slovami varuje banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí, ktoré vyhlásilo tichý protest proti zneužívaniu moci zo strany vedenia banskobystrickej župy. Predseda kraja Marian Kotleba odmietol podpísať dotáciu, ktorú divadlu už v máji schválil rezort zahraničných vecí. Sumu necelých 7 000 eur malo divadlo využiť na projekt s názvom Stop extrémizmu. Bábkové divadlo je tak už druhým divadlom v kraji, ktorému Kotleba odmietol priznať peňažnú pomoc schválenú štátom.

„Je to úbohé. Ten projekt bol schválený a myslím si, že povinnosťou zriaďovateľa je to podpísať. Je to prejav arogancie moci – teda ukázať ľuďom, že ja tu rozhodujem, ja to môžem kedykoľvek zrušiť. Za chvíľu bude možno rozhodovať aj o tom, či budeme môcť deťom čítať Malého princa, lebo je príliš liberálny a jeho autor bol Francúz,“ hovorí občianska aktivistka Ingrid Kosová.

Kotleba je známy oslavovaním slovenského štátu a odporom k SNP, Rómom, homosexuálom či imigrantom. Kosová si preto myslí, že už samotný názov projektu – Stop extrémizmu – mohol byť županovi tŕňom v oku. Divadlo malo v rámci neho odohrať na stredných školách v okresných mestách kraja úspešnú hru Ireny Brežnej List čiernemu synovi, ktorá mala v Banskej Bystrici premiéru v roku 2013. Podľa divadelníkov môže hra pomáhať prekonávať rasistické prejavy xenofóbie, strach, nedôveru, nepriateľstvo a podporovať toleranciu inakosti a rovnocennosť. Po predstaveniach mali študenti diskutovať so zástupcami Amnesty International o xenofóbii a rasizme. Financie od štátu potrebovali najmä na dopravu.

Prípad bábkového divadla, ktorému župan nepodpísal zmluvu o dotáciách, však nie je prvým. V júli nepodpísal Kotleba grant vo výške 20-tisíc eur na festival pre Divadlo Štúdio tanca s tým, že nemá záujem o podporu dekadentného umenia. Túto dotáciu schválil rezort kultúry a ten už zvažuje, že systém upraví. „Zástupca ministerstva kultúry vo verejnoprávnom Fonde na podporu umenia, ktorý bude od budúceho roka poskytovať väčšinu grantov v oblasti kultúry, sa bude zasadzovať o to, aby bolo možné minimálne v Banskobystrickom kraji podpisovať zmluvy s prijímateľmi dotácií priamo a nie cez ich zriaďovateľa,“ reagoval hovorca rezortu Jozef Bednár.

Ministerstvo zahraničných vecí, ktoré pre zmenu schválilo dotáciu pre Bábkové divadlo na Rázcestí v rámci programu podpory a ochrany ľudských práv, bolo vo svojej reakcii stručné. „Rozhodnutie berieme na vedomie. V prípade, že nebude zmluva zaslaná na ministerstvo, sumu poskytneme náhradnému žiadateľovi,“ odpovedal jeho tlačový odbor.

Banskobystrickí divadelníci sa však nevzdávajú. Proti rozhodnutiu vedenia župy vyhlásilo Bábkové divadlo na Rázcestí tichý protest a aj verejnosť vyzýva, aby si na protest proti mocenským zásahom do činnosti divadla dali na zápästie bielu stužku. „Vyzývame všetkých, ktorí sú za rešpektovanie slobody tvorby a proti zneužívaniu moci, aby nemlčali. Našou snahou je zabrániť návratu situácie spred roka 1989, kedy kultúrne inštitúcie podliehali kontrole straníckych orgánov,“ povedala riaditeľka divadla Iveta Škripková.

Dianie v Banskobystrickom kraji s obavami sleduje Slovenské centrum Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov. Jeho podpredsedníčka Dária Fojtíková Fehérová si myslí, že župan Kotleba mal zmluvy o grantoch okamžite podpísať, pretože nie je v jeho kompetencii rozhodovať, či prideliť, alebo neprideliť dotáciu. „O tom už rozhodnuté bolo. Rovnako si myslíme, že by sa vláda mala svojvoľným konaním predsedu kraja vážne zaoberať,“ upozorňuje Fojtíková Fehérová.

Bábkové divadlo na Rázcestí tvrdí, že ani nepodpísanie dotácie ich nezastaví v tom, aby sa do projektu Stop extrémizmu pustili.

Čítajte viac

Štefan Rimaj, Daniela Balážová

 
© PEREX, 2015
Článok uverejnil portál Pravda.sk 29.09.2015 o 20:00 v rubrike Správy/Domáce.