head5.png

Zo záhadného suseda sa vykľulo kresťanské združenie

Pravda.sk, 5. 2. 2015

Trápna propaganda, na ktorú išli tisíce eur. Rozsiahlou listovou kampaňou sa pár dní pred referendom prezentujú niektorí jeho zástancovia. Podľa všetkého za ňou stojí kresťanské občianske združenie. Schránky domácností po celom Slovensku zaplavili listy, v ktorých ľudí ich „sused“ prehovára na účasť v referende. Pod listom je podpísaný Tomáš Bielek. Ten na záver uvádza, že na tlač a distribúciu listov sa poskladala jeho rodina a kamaráti. Slovenská pošta, ktorá listy do schránok rozposielala, však uviedla, že ich službu si objednalo kresťanské občianske združenie Inštitút Leva XIII. Podľa odborníka na reklamu celá kampaň mohla stáť až 50-tisíc eur.

Autor listu apeluje na Slovákov, aby sa nedali zastrašiť a prišli hlasovať. Referendum sa podľa letáka stalo „bojiskom o základné slobody a hodnoty“. Píše sa v ňom tiež, že občania stoja proti „hŕstke arogantných, rozmaznaných hajzlíkov z mesta, ktorí si myslia, že sa im všetko prepečie“. Pisateľ v liste homosexuálov nazýva „uletenou menšinou“ či skupinou „špeciálnych sexuálnych kamarátov“. Zároveň upozorňuje, že za referendom stoja obyčajní ľudia, nie politici ani aktivisti. Listy dostali ľudia na celom Slovensku, Bratislavčania, Zvolenčania aj Prešovčania. Vo Veľkom Krtíši sa objavil aj v maďarskom preklade.

Zo Slovenskej pošty uviedli, že letáky si objednal Inštitút Leva XIII. „Uvedené neadresné zásielky (letáky) distribuovala Slovenská pošta na základe zmluvy o poskytnutí služby Letáky uzatvorenej s objednávateľom Inštitút Leva XIII.,“ povedala hovorkyňa Stanislava Pondelová. O aké množstvo listov ide a koľko stála ich distribúcia Pondelová neuviedla.

Psychologička Šarlota Pufflerová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť prirovnala obsah listu k hlúpej propagande. „Tento list čerpá z propagandy, ktorú vyprodukovali jednak iniciátori referenda, ale zároveň aj katolícka cirkev, ktorá šírila rovnaké myšlienky cez svoje inštitúcie. Je to kompilát všetkej propagandy, ktorá sa na nás valí,“ zhodnotila. Pufflerová list chápe ako snahu ovplyvniť v poslednej chvíli ľudí, aby išli hlasovať tak, ako ich pisateľ nabáda. Účinok na nerozhodnutých voličov však môže byť podľa nej aj opačný. „Preto, že obsah listu je taký vyšpičkovaný, ľudí to môže nahnevať a povedia si, že just nepôjdu,“ dodala.

Čítajte viac

Lucia Krbatová, Jana Trebulová

 
© PEREX, 2015
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 5. 2. 2015 o 7:00.

 

Ďalšie vyjadrenia Šarloty Pufflerovej k téme referenda