head1.png

Sprievod pri pôrode? Rodičky v Rimavskej Sobote sú zmätené. Nemocnica jedno tvrdí im, druhé úradom

TV Markíza / TVnoviny.sk, 27. 8. 2021

Majú ženy povolenú sprevádzajúcu osobu pri pôrode? Každá nemocnica má právo sa rozhodnúť, či sprievod povolí alebo nie. Ženy, ktoré chcú rodiť v Nemocnici Rimavská Sobota sú však zmätené. Nemocnica poskytla redakcii tvnoviny.sk iné stanovisko ako žene, ktorá sa ich na túto otázku pýtala. Iné stanovisko dostala aj banskobystrická župa či regionálna hygienička.

Nemocnice pristúpili k zákazu návštev a sprievodov v nemocniciach po vypuknutí pandémie koronavírusu. Už počas prvej vlny hlavný hygienik Ján Mikas sprevádzajúcu osobu pri pôrode povolil, ak má negatívny test. Viaceré organizácie aj experti poukázali na to, že počas pandémie utrpeli práva žien pri pôrode ešte výraznejšie.

Pýtali sme sa, prečo došlo k rozporu medzi tým, čo nemocnica hovorí médiám a tým, čo pracovníčka nemocnice poslala Silvii. Hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková, pod ktorú spadá aj rimavskosobotská nemocnica uviedla, že došlo ku komunikačnému nedorozumeniu. „Naše zariadenia aj počas druhej vlny robili maximum pre zachovanie štandardného priebehu pôrodu v našich zariadeniach,“ dodáva Fedáková.

Odborníčka: Nemocnice porušujú práva žien

Právam žien pri pôrode sa dlhodobo venujú viaceré organizácie. Združenie Občan, demokracia a zodpovednosť vydala publikáciu Pôrod – Práva – Pandémia, v ktorej výskumníčky zbierali osobné skúsenosti žien, ktoré boli tehotné alebo porodili počas prvej vlny koronavírusu na Slovensku.

Právnička a spoluautorka publikácie Janka Debrecéniová hovorí, že nemocnice porušovali práva žien. Dotýkala sa ich najmä nemožnosť mať pri pôrode sprevádzajúcu osobu. Už v máji pritom hlavný hygienik umožnil rodiacim ženám mať pri sebe osobu podľa vlastného výberu. Mnohé nemocnice to aj tak nerešpektovali. Ženy cítili strach, stres až hnev. Podľa Debrecéniovej to nie sú pocity, s ktorými majú ženy rodiť.

„Sprevádzajúca osoba počas pôrodu mnohými zodpovednými aktérmi nebola a niekde stále nie je vnímaná ako ľudskoprávny nárok, ktorý má korene v práve na kvalitné poskytovanie zdravotnej starostlivosti a v práve na ochranu súkromného a rodinného života. Právo ženy na sprevádzajúcu osobu podľa vlastného výberu zdôrazňuje aj WHO a sprevádzajúcu osobu odporúča ako súčasť kvalitnej a bezpečnej pôrodnej starostlivosti, a to aj počas pandémie. Je známe, že prítomnosť sprevádzajúcej osoby skracuje dĺžku pôrodu alebo znižuje riziko, že počas pôrodu bude nutné pristúpiť k cisárskemu rezu. Ak si niekto interpretoval sprevádzajúcu osobu počas pôrodu ako návštevu, svedčí to o nedostatku porozumenia ľudskoprávnym rozmerom práva na sprevádzajúcu osobu, jej benefitov pre ženy a pre dobrý priebeh pôrodu, ale aj najzákladnejších potrieb rodiacich žien. Treba zároveň podotknúť, že hlavný hygienik už v máji roka 2020 zdôraznil, že sprevádzajúca osoba pri pôrode nie je návštevou,“ povedala Debrecéniová pre tvnoviny.sk v máji.

Dodáva, že smernice WHO prebralo aj Slovensko a orgány štátu formálne garantujú právo žien na sprevádzajúcu osobu. „Bolo im však dosť jedno, či a ako sa toto právo napĺňa. Jeho dodržiavanie vôbec nesledovali a svojou benevolenciou podporovali nemocnice v tom, aby konali svojvoľne,“ dodala právnička Debrecéniová. Podľa nej si nemocnice neželajú sprevádzajúcu osobu, pretože je to akási verejná kontrola zdravotníkov.

Čítajte viac

Katarína Kiššová
 

Pozrite aj:

 
© Markíza – Slovakia, 2021
Článok uverejnil portál TV Markíza TVnoviny.sk 27. 8. 2021 o 6:00.