head3.png

Aj v politických stranách sú občania a občianky

Pravda.sk / SITA, 23. 8. 2016

Alena Krempaská a Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv sa vyjadrili k pondelkovému incidentu počas protestu pred Bonaparte. Krempaská povedala, že organizátori protestov boli implikovaní v kauze Gorila. Na začiatku tlačovej konferencie zdôraznila, že sa plne stotožňuje s obsahom protestov pred Bonaparte. Je za vyšetrenie kauzy Bašternák aj za vyvodenie politickej zodpovednosti ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Pred Bonaparte však aj s Petrom Weisenbacherom prišli, lebo chceli upozorniť na to, že politické strany nemôžu nahrádzať občiansku spoločnosť. Podľa nej sa občianska spoločnosť vyprázdňuje a je nebezpečenstvo, že ju v protestoch môžu nahradiť neonacisti. 

Krempaská plne súhlasí s názorom opozičných strán SaS a OĽaNO, ktoré od začiatku leta zorganizovali už desať protestov v hlavnom meste. Podľa Krempaskej sa však kauza Bašternák stala iba témou opozície. Nazdáva sa, že ak na protesty budú chodiť len voliči opozície, Slovensko nič nedosiahne. „Opozícia musí ukázať, že im ide naozaj o výsledok a nielen o prázdninový marketing pre médiá,“ povedala s tým, že aj smerácky volič má toho plné zuby, ale na protest nikdy nepríde, ak ho bude organizovať Igor Matovič (OĽaNO). „Ak sa vyprázdni aj občianska sféra, lebo pre väčšinu ľudí budú protikorupčné protesty spájané iba s pre nich sprofanovanými politickými stranami, kto príde s hlasom proti korupcii?“ pýta sa Krempaská.

Šarlota Puffle­rová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť považuje slová Krempaskej o extrémistoch ako jedinom hlase za prehnané. Poukazuje na to, že ľudí na protesty pred Bonaparte nikto nenúti prísť. „Iste by malo inú váhu, keby protesty neor­ganizovali politické strany. Aj v politických stranách sú však občania a občianky. V demokracii pre nich platí: čo nie je zakázané, je dovolené. Ak by protesty neorganizovali politické strany, pravde­podobne by prišlo viac ľudí, aj takých, ktorí tieto strany nevolili,“ konštatovala riaditeľka združenia.

Čítajte viac

Vladimír Mičuda
 
© PEREX, 2016
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 23. 8. 2016 o 13:13 a aktualizoval o 13:52.