head1.png

Bratislava len Bratislavčanom? Prehnal to starosta Starého Mesta?

Denník N, 26. 2. 2015

Búranie starej Bratislavy za komunizmu bolo možné najmä vďaka tomu, že vo vedení mesta neboli rodení Bratislavčania. Aspoň tak si ľudia na tie časy spomínajú. „Nebola to pritom hlavná charakteristika týchto ľudí,“ spomína sociologička Zora Bútorová z Inštitútu pre verejné otázky, keď sa jej pýtame na nové vedenie bratislavského Starého Mesta. Nový starosta Radoslav Števčík (nezávislý s podporou Smeru) sa totiž pred poslancami preriekol a vyhlásil, že práca na radnici by mala ísť hlavne obyvateľom mestskej časti.

„Tento úrad by mal byť kreovaný profesionálne, odborne a prioritou by malo byť, aby na tomto úrade pracovali Staromešťania. Žiaľ, situácia je taká, že na tomto úrade pracujú úradníci z celého Slovenska,“ hovoril starosta na poslednom miestnom zastupiteľstve. „Viete dobre, že takto to povedať nemôžem. Takže nikto nebude diskriminovaný, nikto nebude zvýhodnený a nikto znevýhodnený,“ zmierňoval o pár minúť Števčík, po otázke poslankyne, či teda bude skúmať, odkiaľ pochádzajú zamestnanci.

Ak by starosta svoje názory dotiahol, mohlo by ísť podľa ombudsmanky Jany Dubovcovej o diskrimináciu. „Na prvé počutie to tak vyzerá,“ povedala Denníku N.

Diskriminácia to môže byť aj podľa Janky Debrecéniovej z občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť. ,,Antidiskriminačný zákon upravuje aj zákaz diskriminácie v oblasti zamestnania. Uvádza niekoľko zakázaných dôvodov diskriminácie. A hoci v ňom nie je priamo uvedené miesto bydliska potenciálneho zamestnanca alebo zamestnankyne, výpočet dôvodov je otvorený.” Myslí si teda, že v tomto prípade ide o priamu diskrimináciu na základe miesta bydliska, zároveň však môže ísť aj o nepriamu diskrimináciu – napríklad na základe etnicity. ,,Veľmi ťažko by sa napríklad dalo uveriť, že v bratislavskom Starom Meste má trvalý pobyt výraznejší počet Rómov.” Starosta tak podľa Debrecéniovej riskuje žalobu a jeho počínanie by mal preveriť inšpektorát práce, ktorý má konať aj bez konkrétneho podnetu a aj na základe informácií, ktoré sa objavili v médiách.

Čítajte viac

Miro Kern

 

© N Press, 2015
Článok uverejnil portál DennikN.sk v rubrike Slovensko 26. 2. 2015 o 12:10.