Demokratické sily nemôžu spolupracovať s kotlebovcami
Pravda, 19. 4. 2016
Fašisti sú v slovenskom parlamente, taká je realita volieb, nebudú však ovplyvňovať fungovanie výborov. Zásadný postoj k extrémistom v pondelok zaujala vládna koalícia, ktorá zabránila zvoliť Mariana Kotlebu a jeho ľudí do funkcií v orgánoch Národnej rady. Opozícia SaS, OĽaNO-Nova a Sme rodina, naopak, extrémistov v pozícii podpredsedov jednotlivých výborov chcela.
Podľa politológa Michala Horského je zaujímavé, že pre poslancov opozície je politický extrémizmus tvrdý oriešok v tom zmysle, že nevedia zaujať správny postoj, hoci nemajú problém s ostrou kritikou vládnej koalície. „Skúsenosti zavedených európskych demokracií však ukazujú že iba ostrakizácia politických extrémistov a strán zameraných proti demokratickému systému je účinným prostriedkom ochrany zastupiteľskej demokracie. V opačnom prípade vedie k ich postupnej legitimizácii,“ povedal Horský.
Kotlebova strana sa otvorene hlási ku xenofóbii, k odkazom klérofašistického Slovenského štátu a k Hitlerovej ideológii. Skutočnosť, že koalícia odmietla pustiť kotlebovcov na miesta podpredsedov výborov, považuje Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv za jediné možné riešenie. Poukázal na nemecký príklad, kde je dohoda demokratických subjektov, ako sa stavať k neonacistickým silám.
Demokratické sily nemôžu podľa Šarloty Pufflerovej z mimovládky Občan, demokracia a zodpovednosť spolupracovať s kotlebovcami. „Nielenže ich nemajú voliť do vedenia výborov, ale spolupracovať s nimi nie je vhodné. Toto je strana, ktorá sa zásadne stavia proti princípom demokracie, ktorá celým svojím fungovaním, si myslím, že v parlamente ani nemala byť. Keď už tam je, rozhodne by sa nemala dostať do pozícií, kde môže niečo ovplyvniť,“ povedala Pufflerová.
Rázny postoj k fašistom zvolili demokratické subjekty v zahraničí. V gréckom národnom parlamente nemá Zlatý úsvit zastúpenie vo vedení parlamentných výborov. V Nemecku vo dvoch krajinských parlamentoch sa demokratické strany dohodli na spoločnom postupe a fašistov ignorovali. Správali sa k nim podľa takzvaného Schwerinského modelu. Znamená to napríklad, že na každý návrh neonacistickej Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD) odpovie jeden zástupca vlády a jeden zástupca opozície a potom ho spolu odmietnu. Nechodia na akcie, na ktorých sú členovia NPD, alebo keď reční zástupca neonacistov v parlamente, tak opustia rokovaciu sálu.
su
Pozrite aj:
Anketa: Je správne, že poslanci ĽS NS budú podpredsedami výborov?
© PEREX, 2016
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 19. 4. 2016 o 11:00.