head3.png

Demokratické sily nemôžu spolupracovať s kotlebovcami

Pravda, 19. 4. 2016

Fašisti sú v slovenskom parlamente, taká je realita volieb, nebudú však ovplyvňovať fungovanie výborov. Zásadný postoj k extrémistom v pondelok zaujala vládna koalícia, ktorá zabránila zvoliť Mariana Kotlebu a jeho ľudí do funkcií v orgánoch Národnej rady. Opozícia SaS, OĽaNO-Nova a Sme rodina, naopak, extrémistov v pozícii podpredsedov jednotlivých výborov chcela.

Podľa politológa Michala Horského je zaujímavé, že pre poslancov opozície je politický extrémizmus tvrdý oriešok v tom zmysle, že nevedia zaujať správny postoj, hoci nemajú problém s ostrou kritikou vládnej koalície. „Skúsenosti zavedených európskych demokracií však ukazujú že iba ostrakizácia politických extrémistov a strán zameraných proti demokratickému systému je účinným prostriedkom ochrany zastupiteľskej demokracie. V opačnom prípade vedie k ich postupnej legitimizácii,“ povedal Horský.

Kotlebova strana sa otvorene hlási ku xenofóbii, k odkazom klérofašistického Slovenského štátu a k Hitlerovej ideológii. Skutočnosť, že koalícia odmietla pustiť kotlebovcov na miesta podpredsedov výborov, považuje Peter WeisenbacherInštitútu ľudských práv za jediné možné riešenie. Poukázal na nemecký príklad, kde je dohoda demokratických subjektov, ako sa stavať k neonacistic­kým silám.

Demokratické sily nemôžu podľa Šarloty Pufflerovej z mimovládky Občan, demokracia a zodpovednosť spolupracovať s kotlebovcami. „Nielenže ich nemajú voliť do vedenia výborov, ale spolupracovať s nimi nie je vhodné. Toto je strana, ktorá sa zásadne stavia proti princípom demokracie, ktorá celým svojím fungovaním, si myslím, že v parlamente ani nemala byť. Keď už tam je, rozhodne by sa nemala dostať do pozícií, kde môže niečo ovplyvniť,“ povedala Pufflerová.

Rázny postoj k fašistom zvolili demokratické subjekty v zahraničí. V gréckom národnom parlamente nemá Zlatý úsvit zastúpenie vo vedení parlamentných výborov. V Nemecku vo dvoch krajinských parlamentoch sa demokratické strany dohodli na spoločnom postupe a fašistov ignorovali. Správali sa k nim podľa takzvaného Schwerinského modelu. Znamená to napríklad, že na každý návrh neonacistickej Národnodemokra­tickej strany Nemecka (NPD) odpovie jeden zástupca vlády a jeden zástupca opozície a potom ho spolu odmietnu. Nechodia na akcie, na ktorých sú členovia NPD, alebo keď reční zástupca neonacistov v parlamente, tak opustia rokovaciu sálu.

Čítajte viac

su
 

Pozrite aj:

Anketa: Je správne, že poslanci ĽS NS budú podpredsedami výborov?

 
© PEREX, 2016
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 19. 4. 2016 o 11:00.