head1.png

Hupsov šlabikár bude zrejme iný. Ak bude

Pravda.sk, 12. 12. 2013

Hupsov šlabikár Lipka bude zrejme bez textu o chlapcovi z rozvedenej rodiny. Ak ho ministerstvo školstva po námietkach najmä kresťanských učiteľov a rodičov nestiahne celý. Či si ho školy, kde so šlabikárom nemajú problém, budú môcť objednať aj na budúci rok, je aj preto stále otázne. „Ďalší postup bude záležať na rozhodnutí ministra,“ uviedol hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák. Kedy by malo padnúť rozhodnutie, nie je známe.

Krátky text o chlapcovi z neúplnej rodiny pobúril najmä kresťanských učiteľov. Po viacerých podnetoch, ktoré dostalo ministerstvo, zvolal minister pracovnú skupinu, ktorá mala šlabikár preveriť. Tá dala ministrovi viacero návrhov. „Pre ministra pripravila niekoľko odporúčaní, a to buď stiahnuť Hupsov šlabikár Lipka zo škôl alebo vymeniť iba kritizovaný text za vyhovujúci. Ďalším odporúčaním je, aby školy, ktoré nechcú tento šlabikár, ho vrátili a vybrali si z ďalších dvoch,“ uviedol Kaliňák.

„Zaradenie textu o chlapcovi z neúplnej rodiny bol krok správnym smerom. Šlo o počin, v ktorom sa premietali aj ľudské práva a práva detí. A určite nie je dobré, ak sa ustupuje takýmto tlakom,“ hovorí Šarlota Pufflerová z občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť. Upozorňuje tiež, že Slovensko sa zaviazalo k tomu, že aj v učebniciach nebude podporovať stereotypné zobrazovanie rodiny a úlohy žien. „A ide to presne opačným smerom,“ dodáva.

Na pracovnom stretnutí na ministerstve boli autorky šlabikára, zástupcovia vydavateľa Hupsovho šlabikára, Štátneho pedagogického ústavu, verejných a cirkevných škôl, zástupca zriaďovateľa cirkevných škôl aj predstaviteľ Konferencie biskupov Slovenska. Kým predstavitelia cirkevných škôl žiadali o stiahnutie celého šlabikára, vydavateľ navrhol vymeniť sporný text iným.

Čítajte viac

Daniela Balážová

 
© PEREX, 2013
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 12. 12. 2015 o 12:30.