head5.png

Kaczyński chce donútiť Poľky rodiť aj poškodené deti

Plus 7 dní, 17. 10. 2016

Nepochopiteľné! V Poľsku len pred pár dňami kvôli masívnym protestom žien neschválili mimoriadne prísny protiinterrupčný zákon a už pracujú na ďalšej absurdite. Podľa predsedu strany Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczyńskeho chcú aspoň zakázať interrupcie poškodených plodov. Aby ich mohli pokrstiť a pochovať! Kaczyński sa takto vyjadril len necelý týždeň po tom, ako poslanci poľského Sejmu odmietli sprísnenie zákona. V prvom čítaní však najskôr prešiel návrh, ktorý takmer kompletne zakazoval vykonanie interrupcie, dokonca aj v prípade znásilnenia, incestu či deformácie plodu. Jedinou výnimkou bolo priame ohrozenie života ženy. Politikov zastavili až masívne protesty v uliciach a v druhom čítaní návrh nepodporili. Zdá sa však, že Poľky ešte nevyhrali a Kaczyńského strana plánuje ďalšie zmeny. Tentokrát sa chce Kaczyński zaoberať interrupciami súvisiacimi s poškodením plodu. 

„Budeme sa usilovať o to, aby sa aj veľmi ťažké tehotenstvá, keď dieťa s určitosťou zomrie veľmi poškodené, skončili pôrodom, aby mohlo byť dieťa pokrstené, pochované a aby malo meno,“ šokoval Kaczyński v rozhovore pre štátnu agentúru PAP. A dodal, že výnimkami budú len prípady, kedy bude ohrozené zdravie alebo život matky.

„To je čistý fanatizmus, pretože chce nútiť ženy, autonómne ľudské bytosti, do situácii, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú mať nepriaznivý dopad nielen na ich vlastné životy, ale aj na životy ďalších ľudských bytostí. Oberajú tak ženy o slobodu i možnosť voľby, narúšajú ich integritu a súkromie a popierajú ich právo mať vlastné vyznanie alebo byť bez vyznania. Navyše už tým, že aj v súčasnosti sú v Poľsku interrupcie možné len za úzko vymedzených okolností – a teda nie na základe slobodného rozhodnutia žien – štát fakticky zlyháva v zabezpečovaní prístupu k službám reprodukčného zdravia. A to je to, čo treba zmeniť, pretože je to v demokracii neakceptovateľné a neodpustiteľné,“ vraví Šarlota Pufflerová z organizácie Občan, demokracia a zodpovednosť.

Čítajte viac

Juliána Bieliková

 
© News and Media Holding, 2016
Článok uverejnil portál Pluska.sk 17. 10. 2016 o 14:00.