head2.png

Lucia Nicholsonová: Špeciálne školy sú biznisom štátu

SITA / Webnoviny.sk / Romovia.Sme.sk, 22. 8. 2013

Špeciálne školy sú podľa členky parlamentného ľudskoprávneho výboru Lucie Nicholsonovej (SaS) obrovským biznisom, ktorý vytvoril štát. Preto poslankyňa súhlasí s tvrdeniami ombudsmanky Jany Dubovcovej z mimoriadnej správy, ktorú poslala do Národnej rady Slovenskej republiky. Ako povedala Nicholsonová pre agentúru SITA, vzdelávanie detí v špeciálnych školách je obrovský problém. Pripomenula, že práve preto navrhovala povinnú predškolskú výchovu, a to najmä pre deti z osád. „Oni sa nedokážu uplatniť v normálnom školskom systéme,“ konštatovala.

Nicholsonová vidí za špeciálnymi školami biznis štátu, ktorý sa tvári, že deti sa snaží vzdelávať. Upozornila, že špeciálne školy dostávajú na žiaka 2,5-násobok normatívu, a preto je to obrovský biznis, preto riaditelia obiehajú osady. „Je to však práve naopak. Štát im kradne možnosť vzdelávať sa a uplatniť sa na trhu práce,“ povedala s tým, že napríklad šestnástročný žiak zo špeciálnej školy sa nevie ani podpísať. Podľa Nicholsonovej všetci o tomto stave vedia, ale záleží od jeho pomenovania.

„Ombudsmanka pomenovala presne súčasný stav. O to menej chápem, že poslanci nepodporujú návrhy, ktoré by dokázali túto situáciu zvrátiť,“ dodala. Pre deti zo špeciálnych tried je prakticky nemožné získať výučný list alebo vysvedčenie o maturitnej skúške, tvrdí verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová v mimoriadnej správe, ktorú poslala do Národnej rady Slovenskej republiky. Táto skutočnosť má podľa nej neskôr zásadný vplyv aj na možnosť Rómov uplatniť sa na trhu práce a vymaniť sa z chudoby.

Zaradenie žiaka do kategórie so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami ho viac-menej trvalo spojí s výlučným špeciálnym vzdelávaním, zistila ombudsmanka prieskumom na školách. Situáciu hodnotí ako kritickú a poslancom odporúča, aby umožnili prístup ku všetkým stupňom vzdelania aj pre žiakov zo špeciálnych tried. Právnici ombudsmankinej kancelárie tiež konštatujú, že počet sociálne znevýhodnených detí s rómskym pôvodom je mnohonásobne vyšší než počet nerómskych detí.

 

Dokumenty:

Pozrite aj:

 

© SITA 2013
Článok uverejnili spravodajský portál tlačovej agentúry SITA www.webnoviny.sk 22. 8. 2013 o 13:33 v rubrike Slovensko / Správy a portál www.romovia.sme.sk 22. 8. 2013 o 18:56 v rubrike Spravodajstvo.