head3.png

Novela o pomoci v hmotnej núdzi je časťou rómskej reformy

SITA / Webnoviny.sk, 21. 7. 2013

Niektorí zástupcovia tretieho sektora si myslia, že časť novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi má uspokojiť najmä majoritných obyvateľov.

Tretí sektor pripúšťa, že niektoré ustanovenia novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi sú výsledkom takzvanej rómskej reformy. Za tou by mal stáť Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity a ministerstvo vnútra. Že ide o prienik ich záujmov s autorom novely – ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, si myslí programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec. Pridáva sa aj sociologička Zuzana Kusá. Tá hovorí, že práve časť o zrážaní pokút za priestupky z dávok v hmotnej núdzi je jedným zo záverov avizovanej reformy.

Oravec predpokladá, že sa v novele zákona stretli záujmy politického spektra snažiaceho sa sprísniť sociálnu pomoc a rómskej reformy, ktorá tento princíp artikulovala veľmi razantne minulú jeseň s nástupom Petra Polláka na čelo úradu splnomocnenca. „Môže ísť o jeden z prvých výstupov filozofie rómskej reformy a treba povedať, že v tomto kontexte vnímam tento zákon ako primárne určený majoritnej spoločnosti, zamestnaným a bielym, ktorým sa štát rozhodol ukázať, že nebude tolerovať príživníctvo. Má skôr populistický rozmer,“ hovorí Oravec.

Čítajte viac
 

© SITA 2013
Článok uverejnila tlačová agentúra SITA a portál www.webnoviny.sk 21. 7. 2013 o 13:18 v rubrike Slovensko / Správy.