head3.png

„Pani Mária“ nie je Mária a na Slovensku voliť nebude

SME.sk, 14. 2. 2016

Chceš, aby pani Mária rozhodla o tvojej budúcnosti? Anonymný internetový leták otázkou pri fotografii staršej dámy vyzýva na účasť vo voľbách. Tak trochu prísne zovreté pery a zľahka odmeraný pohľad. Pani Mária sa na fotografii neusmieva. Je oblečená primerane ročnému obdobiu v zimníku a v kožušinovej čiapke pôsobí odhodlane. Voliť pôjde, a mladým ľuďom zničí budúcnosť. Približne taký je základný odkaz predvolebného online letáka, ktorý sa v posledných dňoch šíri internetom.

Pani na obrázku sa v skutočnosti nevolá Mária a na Slovensku voliť nebude. Staršia dáma s narúžovanými perami sedela na lavičke v Bennettovom parku v New Yorku. Odfotografovala ju tam 6. januára 2008 fotografka Susan Sermoneta. Nebolo to po prvý raz. Susan býva neďaleko a pani chodieva do parku tiež často. Pani z New Yorku a ani jej blízki netušia, že ktosi zneužil jej tvár, aby zobrazila na Slovensku „väčšie zlo“.

„Leták sa snaží povedať, že staršie ženy a starší ľudia všeobecne nie sú spôsobilí zodpovedne sa rozhodovať,“ myslí si právnička zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť Janka Debrecéniová.

Čítajte viac (obsah zamknutý)

Erika Litváková
 
© Petit Press, 2016
Článok uverejnil portál SME.sk v rubrike Domov 14. 2. 2016 o 21:17.

Foto: Susan Sermoneta